Czujesz się śpiący po węglowodanach? Dieta keto jest dla Ciebie!

12/05/2022

Diety, choć bardzo często kojarzone są z odchudzaniem, nie są stosowane jedynie w celu obniżenia masy ciała. Odpowiednio dobrany jadłospis, wpływa korzystanie na nasze samopoczucie, a często również zdrowie, ograniczając spożycie szkodliwych m.in. ze względu na nietolerancje pokarmowe produktów. W czym zatem tkwi sekret tak niezwykle popularnej w ostatnich latach diety bez węglowodanów? Co to jest dieta keto i czy jest odpowiednia dla Ciebie? Koniecznie sprawdź!

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Pomimo iż dieta bez węglowodanów w bardzo dużym stopniu przyczynia się do zredukowania masy ciała, jej głównym celem jest przywrócenie właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, przyczynia się ona również do obniżenia ryzyka występowania miażdżycy tętnic, zawałów serca, a nawet udarów mózgu.

Podstawą diety jest niska ilość węglowodanów, a nawet ich całkowita eliminacja. Jest to podejście dość niecodzienne, zwłaszcza biorąc pod uwagę opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia zasady, z których wynika, że podstawę każdego posiłku powinny stanowić właśnie węglowodanych, z których nasz organizm pozyskuje energię, niezbędną do codziennej pracy. Przyjęto, że takie produkty jak makarony, kasze, ziemniaki, owoce czy chleby, powinny stanowić od 45 do nawet 65% każdego posiłku.

Dieta ketogeniczna natomiast zakłada całkowite wyeliminowanie węglowodanów i zastąpienie ich… tłuszczami! Paradoksalnie, tłuszcze umiejscowione są na samym szczycie piramidy żywienia, zatem teoretycznie powinny stanowić najmniejszy procent dziennej diety. Badania nad wpływem, jaki węglowodany mają na nasz organizm, a także, z czym wiąże się ich ograniczenie, wykazały, że nadmiar tłuszczu w codziennym menu wcale nie przyczynia się do przerostu tkanki tłuszczowej, a wręcz prowadzi do jej redukcji.

Opisane powyżej zjawisko nazwane zostało stanem ketozy, a polega ono na zmianie głównego źródła energii z węglowodanów na tłuszcze, pochodzące z naszej własnej tkanki tłuszczowej. Efektem wprowadzonych zmian, jest radykalny wpływ na wszystkie procesy metaboliczne, do jakich dochodzi w organizmie człowieka.

Zalety płynące z zastosowania diety o niskiej ilości węglowodanów

Utrata masy ciała to zaledwie początek korzyści, do jakich przyczynia się dieta ketogeniczna. Do najważniejszych z nich zaliczyć można również usprawnienie pracy wielu narządów jak m.in. nerki, czy serce, a także obniżenie ciśnienia tętniczego we krwi, spadek cholesterolu oraz poziomu cukru. Następstwem zainicjowanych w naszym organizmie zmian jest znaczne obniżenie ryzyka miażdżycy tętnic, zawałów serca i udarów.

W zależności od rodzaju dolegliwości warto zatem przemyśleć wprowadzenie zdrowych nawyków w codzienne życie. Takie rozwiązania jak dieta low carb, czy dieta low IG mogą znacząco wpłynąć na poprawę naszego zdrowia i jakości życia.

Dieta ketogeniczna – czy jest dla każdego?

Mimo iż udowodniono, że dieta keto wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm, nie jest niestety najlepszym wyborem dla każdego. Przed podjęciem decyzji dotyczącej zmiany sposobu żywienia, jak również przed ułożeniem jadłospisu, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dopasować go do indywidualnych potrzeb.

Wśród najważniejszych przeciwwskazań do wprowadzenia diety ketogenicznej znaleźć można:

  • ciążę, a także okres karmienia piersią,
  • wysokie nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę typu 2, leczoną inhibitorami SGLT-2, lub insuliną,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • zaburzenia pracy trzustki,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • wrodzone schorzenia metaboliczne,
  • kamicę dróg żółciowych,
  • hiperlipidemię rodzinną.

Śniadanie białkowo-tłuszczowe – 3 sprawdzone przepisy

Wbrew pozorom, przyrządzenie smacznych i zróżnicowanych posiłków pozbawionych węglowodanów nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dieta keto pozbawiona jest jedynie każdego rodzaju pieczywa, makaronu, ryżu, płatków zbożowych, kukurydzy, fasoli, mleka, słodyczy i napojów gazowanych.

Szukasz kilku szybkich i sprawdzonych przepisów na śniadanie białkowo-tłuszczowe? Oto nasze top 3 pozycje!

Bekonowo-cheddarowe quiche

Składniki:

  • oliwa z oliwek – ok. 5 g,
  • śmietanka 36% – 40 g,
  • boczek wędzony – 50 g,
  • tarty ser cheddar – 35 g,
  • jaja – 2 sztuki,
  • ogórek – 30 g,
  • rukola – 15 g.

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200°C, a w międzyczasie w naczyniu żaroodpornym łączymy ze sobą pokrojony wcześniej boczek i starty ser cheddar. Następnie w osobnym naczyniu ubijamy jajka i śmietanę, doprawiając do smaku ulubionym miksem przypraw. Boczek i ser zalewamy przygotowaną mieszanką i pieczemy pod przykryciem przez ok. 25 minut. Podajemy na ciepło z rukolą, ogórkiem oraz wysokiej jakości oliwą z oliwek.

Jajecznica szpinakowa z serem feta

Składniki:

  • masło niesolone – 2 duże łyżki,
  • świeży szpinak – dwie duże garści,
  • boczek – 4 plastry,
  • jaja – 6 sztuk,
  • ser feta – 50 g.

Przygotowanie:

Śniadanie tłuszczowo-białkowe zaczynamy od roztopienia na patelni masła i przesmażenia szpinaku. Na drugiej patelni smażymy paski boczku na chrupko. Jajka ubijamy i wrzucamy na patelnię ze szpinakiem, a następnie stale mieszając, dodajemy ser feta. Jajecznicę przyprawiamy do smaku pieprzem i solą, a następnie wykładamy na talerz z boczkiem.

Szakszuka z fasolą i cebulą

Składniki:

  • fasola czerwona z puszki – 2 łyżki,
  • cebula – ¼ sztuki,
  • pomidory z puszki – ½ szklanki,
  • szczypiorek – 1 łyżka,
  • jaja – 3 sztuki,
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka,
  • przyprawy – sól, pieprz, zioła prowansalskie.

Przygotowanie:

Cebulę obieramy z wierzchniej warstwy i siekamy na drobno. Następnie na patelni rozgrzewamy nieco oliwę z oliwek i szklimy cebulę. Kiedy lekko zmieni kolor, dodajemy pomidory z puszki oraz fasolę, doprawiamy, a następnie smażymy przez ok. 5 minut. Ostatnim krokiem jest zmniejszenia ognia oraz wbicie jajek na patelnię. Całość smażymy pod przykryciem, aż do momentu ścięcia się białka.

Szukasz zdrowego sposobu na zredukowanie masy ciała i poprawę ogólnego stanu zdrowia? Wypróbuj dietę ketogeniczną! Jeśli czujesz senność po posiłku, którego podstawę stanowią węglowodany, możliwe, że jest to dieta idealna dla Ciebie.

Aleksandrów ŁódzkiAndrychówAugustówBędzinBełchatówBemowo WarszawaBiała PodlaskaBiałołęka WarszawaBiałystokBielany WarszawaBielsko BiałaBiłgorajBłonieBochniaBrodnicaBrzegBrzeskoBydgoszczBytomChełmChorzówChoszcznoCiechanówCiechocinekCzechowice DziedziceCzeladźCzęstochowaDąbrowa GórniczaElblągEłkGarwolinGdańskGdyniaGiżyckoGliwiceGnieznoGóra KalwariaGorzów WielkopolskiGostyńGostyninGrodzisk MazowieckiGrójecGrudziądzIławaImielinInowrocławJarocinJastrzębie ZdrójJaworznoJelenia GóraJózefówKaliszKartuzyKatowiceKielceKnurówKobyłkaKołoKołobrzegKoninKościanKościerzynaKoszalinKrakówKrotoszynKutnoKwidzynŁaziska GórneLęborkLędzinyLegionowoLegnicaLesznoLimanowaŁódźŁomiankiŁowiczLublinLubońŁukówMalborkMarkiMikołówMińsk MazowieckiMławaMokotów WarszawaMosinaMyśleniceMysłowiceMyszkówNiepołomiceNiewieścinNowy Dwór MazowieckiNowy SączNowy TargOchota WarszawaOławaOleśnicaOlsztynOpoleOrzeszeOsielskoOstródaOświęcimOtwockOżarów MazowieckiPabianicePiasecznoPiekary ŚląskiePiłaPiotrków TrybunalskiPłockPłońskPolicePoznańPraga Północ WarszawaPraga Południe WarszawaPruszcz GdańskiPruszkówPszczynaRadlinRadomRadzyminRawa MazowieckaRedaRembertów WarszawaRuda ŚląskaRumiaRybnikRzeszówSiedlceSiemianowice ŚląskieSieradzSkawinaSkierniewiceSłupskSochaczewSolec KujawskiSopotSosnowiecŚremŚroda WielkopolskaŚródmieście WarszawaStarachowiceStargardStarogard GdańskiSulejówekSuwałkiSwarzędzŚwidnicaŚwidnikŚwiecieŚwiętochłowiceSzczecinSzczytnoTargówek WarszawaTarnówTarnowskie GóryTczewTomaszów LubelskiTomaszów MazowieckiToruńTrójmiastoTrzebnicaTurekTychyUproszczona nazwaUrsus WarszawaUrsynów WarszawaWadowiceWągrowiecWałbrzychWarszawaWawer WarszawaWejherowoWesoła WarszawaWieliczkaWilanów WarszawaWładysławowoWłochy WarszawaWłocławekWodzisław ŚląskiWola WarszawaWołominWolsztynWrocławWrześniaWyszkówZąbkiZabrzeZakopaneZamośćZawiercieZduńska WolaZgierzZgorzelecZielona GóraZielonkaŻoliborz WarszawaŻoryŻyrardówŻywiec