
Obsesja bycia "fit"
Według Bratmana ortoreksja zwykle zaczyna się niewinnie - od prób wyleczenia metodami naturalnymi przewlekłej choroby, chęci poprawienia ogólnego stanu zdrowia czy od przejścia na weganizm z pobudek etycznych. Praktyki te mogą z czasem stać się pretekstem do wykluczania coraz większej ilości produktów z i tak już uszczuplonych menu. Jest to prosta droga to popadnięcia w zaburzenia odżywiania. Należy pamiętać, że ortoreksja, podobnie jak anoreksja, może skutkować śmiercią przez niedożywienie [2]. Dlatego też kluczowe może okazać się zauważenie jej wczesnych symptomów. NEDA (National Eating Disorders Association), amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się zaburzeniami odżywiania, przedstawia na swojej stronie listę wczesnych oznak ortoreksji, w przypadku których wystąpienia należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do psychologa lub psychiatry. Poniżej przedstawiamy ją w wersji przetłumaczonej na język polski. W przypadku występowania któregokolwiek z wymienionych niżej objawów warto skonsultować się ze specjalistą, by upewnić się czy zwykła, tak modna w dzisiejszych czasach, chęć bycia „fit” nie przeradza się przypadkiem w groźne zaburzenie.
Znaki ostrzegawcze i symptomy ortoreksji [3]:
- kompulsywne sprawdzanie list składników i tabelek zawierających szczegóły dotyczące wartości odżywczych kupowanych/spożywanych produktów
- obawy związane ze szkodliwością poszczególnych składników (m.in. barwników, konserwantów) spożywanych produktów
- wykluczanie coraz większej ilości produktów (całkowite unikanie cukru, wszystkich węglowodanów, nabiału, mięsa, wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego)
- niezdolność do spożycia czegokolwiek poza wąską grupą produktów uważanych za „zdrowe” i „oczyszczające”
- nadzwyczajne zainteresowanie tym co jedzą inni i czy jest to zdrowe
- spędzanie wielu godzin dziennie na myśleniu o kolejnych posiłkach
- okazywanie oznak niepokoju, gdy zdrowe („czyste”) jedzenie nie jest dostępne (np. w danej restauracji)
- obsesyjne czytanie/obserwowanie blogów, kont na Instagramie czy Twitterze powiązanych ze zdrowym stylem życia, jedzeniem „fit” - kompleksy dotyczące wyglądu, wagi mogą, ale nie muszą występować w przypadku ortoreksji.
AW
Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii PSYCHE PLUS
Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii PSYCHE PLUS oferuje kompleksową pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Oferta ośrodka skierowana jest zarówno do osób, którzy poszukują nowych sposobów na rozwój osobisty, jak i tych przeżywających trudności psychiczne. Obejmuje ona m.in. psychoterapię indywidualną i grupową, terapię rodzin i par oraz konsultacje psychiatryczne. Członkowie zespołu ośrodka mają doświadczenie w psychoterapeutycznej pracy nad takim psychologicznymi tematami jak kłopoty w relacjach, motywacja do podejmowania wyzwań, radzenie sobie z napięciami w pracy i w życiu osobistym, odkrywanie przyczyn własnych zachowań i sposobów doświadczania rzeczywistości. Pomagają także osobom, które borykają się z różnymi zaburzeniami natury psychicznej takich jak depresja, stany lękowe czy zaburzenia osobowości. Członkowie zespołu posiadają specjalistyczne kierunkowe wykształcenie poparte wieloletnim doświadczeniem w udzielaniu pomocy psychoterapeutycznej oraz psychiatrycznej. Zespół łączy zainteresowanie badaniami naukowymi w dziedzinie psychologii klinicznej i psychiatrii. Ośrodek znajduje się w Warszawie na Mokotowie. Oferuje również psychoterapię przez Skype'a.
Bibliografia:
1. http://www.orthorexia.com/original-orthorexia-essay/
2. http://www.orthorexia.com/what-is-orthorexia/
3. https://www.nationaleatingdisorders.org/learn/by-eating-disorder/other/orthorexia
Przypisy:
1 dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej
2 odmiana wegetarianizmu przyzwalająca na spożycie zarówno jaj, jak i mleka oraz jego przetworów, a także miodu. Laktoowowegetarianie nie spożywają mięsa (w tym ryb) oraz produktów pochodzących z rzeźni takich jak: podpuszczka (składnik serów) czy żelatyna (składnik m.in. galaretek i serków).
3 nauka o sposobach żywienia i leczenia produktami naturalnymi, nieprzetworzonymi