Skąd się wzięła nazwa „Wielkanoc”?
Chrześcijańskie święto było wzorowane na pogańskich obchodach wiosny i płodności. Takie święta były obchodzone w wielu kulturach w okresie zrównania wiosennego. Wszystkie te symbole i znaczenia znajdziemy w świętach wielkanocnych. Angielska nazwa – Easter (jak także i niemiecka: Oster) i cała symbolika wywodzą się od obrzędów na cześć bogini płodności Ēostre, nazwanych Eastre.
Wielkanocny zając
Bezdyskusyjny symbol świąt wielkanocnych był już wykorzystywany w rytach przedchrześcijańskich i oznaczał płodność. W Polsce chłopi uważali go za symbol witalności, ale również zbereźności. Uszy zajęcze przez wiele lat były traktowane jak amulety, które przynoszą powodzenie. Zając, przez jego nocną aktywność był kojarzony z księżycem i był uważany za zwierzę lunarne. W kulturze postaci lunarne to najczęściej demony kobiece. Przez to zające były traktowane analogicznie jak czarne koty, dlatego ludzie bali się gdy zając przebiegł im drogę. Zwięrzeta te również nie mogły przebywać w pobliżu domostw.
Jajka
Jajku nadawano szczególną moc już w samej starożytności. Wzmianki o dekorowanych jajkach, podobnych do pisanek można znaleźć w starożytnym Egipcie. W różnych religiach jajko symbolizuje miłość, zdrowie i płodność. W chrześcijaństwie jajko symbolizuje nadzieję i życie, czyli swoiste zwycięstwo życia nad śmiercią. Warto zauważyć, że w dawnych czasach sam kolor barwienia jajka niósł także ukryty przekaz. Zieleń to odrodzenie przyrody i nadziei; czerwień i biel: oddanie hołdu dla domowych duchów; czerń i biel: oddanie hołdu dla duchów ziemi; brąz: szczęście rodzinne. Obecnie w czasie wielkanocnego śniadania jajko pełni rolę analogiczną do wigilijnego opłatka i jest nośnikiem naszych wzajemnych życzeń.
Ruchoma data
Dlaczego Wielkanoc wypada w marcu lub kwietniu? Święta te nie mają stałej daty, gdyż podczas Soboru Nicejskiego ustanowiono, aby Święta Wielkanocne były obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
