W kolekcji
Łatwy zwrot towaru
Ketoza żywieniowa to stanu organizmu, w którym głównym źródłem energii dla organizmu są tłuszcze i ciała ketonowe. Dieta ketogeniczna charakteryzuje się długotrwałym niskim spożyciem węglowodanów (poniżej 50g dziennie). Jej podstawę stanowią tłuszcze i umiarkowane ilości białka. Jest to bardzo restrykcyjna dieta. Najmniejsze odstępstwo wytrąca organizm ze stanu ketozy, a powrót zajmuje nawet kilka dni. Pierwotnie wykorzystywana była w leczeniu chorób neurologicznych. Obecnie stosowana jest do szybkiej redukcji wagi lub do budowania suchej masy mięśniowej. Zaleca się cykliczne stosowanie tej diety przez okres 2-3 miesięcy.
- niska zawartość węglowodanów (do 50 g dziennie)
- wysokotłuszczowa (do 80% zapotrzebowania energetycznego)
- szybka redukcja wagi
- brak uczucia głodu
- bardzo wysoki poziom energii przez cały dzień
Założenia: Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, w którym należy zwiększyć podaż tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Zaleca się, aby spożycie tłuszczu wynosiło od 60% do 80%, białka od 10% do 25% i węglowodanów do 10% (do 50 g dziennie). W procesie adaptacji organizmu do stanu ketozy zwiększa się spożycie tłuszczów do maksimum, a ogranicza białko i węglowodany. Po przejściu procesu adaptacji spożycie tłuszczu spada na rzecz tych obu składników.
Posiłki na diecie ketogenicznej są tłuste, opierają się na mięsie drobiowym/wieprzowym/wołowym z dodatkiem tłustych sosów na bazie smalcu/masła/oleju kokosowego, które stanowią podstawę diety. Dania bazują również na tłustym nabiale, jajkach oraz orzechach i pestkach. W przypadku zwiększenia udziału białka (mięsa) i węglowodanów (warzyw) może nastąpić wyjście ze stanu ketozy.
1 g tłuszczu dostarcza do organizmu 9 kcal, w porównaniu do białek i węglowodanów, które dostarczają 4 kcal. Powoduje to, że posiłek jest mniejszy objętościowo niż ten zawierający białka i węglowodany.
1 g tłuszczu stanowi dużo mniejszą objętość, dlatego porcje na diecie ketogenicznej są niewielkie, lecz sycące za sprawą największego udziału tłuszczu w posiłku.
Dieta ketogeniczna opiera się na produktach, takich jak:
• tłuszcze nasycone: tłuszcze zwierzęce (golonka, boczek, udka z kurczaka, pierś z kurczaka, indyka, schab, polędwica, karkówka, smalec, stek wołowy, wędliny, pasty, pasztety), olej kokosowy, nabiał - tłuste sery białe, żółte, mozzarella, feta itp.
• tłuszcze jednonienasycone: oliwa z oliwek, oliwki, orzechy
• tłuszcze wielonienasycone: ryby, olej lniany, siemie lniane, nasiona chia, awokado, ziarna sezamu, jaja
• inne produkty: gorzka czekolada 90%, masło orzechowe
Inne ważne aspekty przy stosowaniu diety ketogenicznej:
• zaleca się spożycie w ciągu dnia dużej ilości wody, przynajmniej 3l (najlepiej wysokozmineralizowanej)
• spożycie węglowodanów tylko w w postaci warzyw lub niskoskrobiowych owoców np. owoców jagodowych
• dodatkowa suplementacja np. kwasami Omega-3, cynkiem, magnezem czy innymi minerałami
• ważne jest zakwaszenie żołądka przed posiłkami np. wodą z cytryną lub octem jabłkowym
• spożywanie kiszonek kilka razy w tygodniu w celu utrzymania odpowiedniego pH w żołądku
Przed zastosowaniem diety ketogenicznej należy skonsultować się z lekarzem, czy taka dieta będzie korzystna i nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia. Należy zrobić podstawowe badania krwi i udać się z nimi do lekarza pierwszego kontaktu.



