Ile spalamy podczas codziennych czynności i aktywności?

25/06/2023

Spalanie kalorii oznacza przede wszystkim spalanie tkanki tłuszczowej i jest to potoczne określenie procesów energetycznych zachodzących w organizmie człowieka. Organizm potrzebuje kalorii, czyli energii, do funkcjonowania. Energia jest dostarczana w postaci pożywienia i gromadzona w postaci trójglicerydów oraz glikogenu w tkance tłuszczowej, wątrobie i mięśniach szkieletowych.

Energia chemiczna zawarta w składnikach odżywczych jest przekształcana w energię wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych, głównie w cząsteczkach ATP (adenozynotrifosforanu), które następnie wykorzystywane są do pracy mięśni, biosyntezy składników ciała itp., w zależności od zapotrzebowania.

W różnych fazach życia spalamy różne ilości kalorii. Osoba dorosła ma inne zapotrzebowanie kaloryczne niż dziecko, osoba prowadząca siedzący tryb życia różni się od sportowca. Możesz sprawdzić swoje zapotrzebowanie kaloryczne przy użyciu naszego kalkulatora kalorii w Panelu Zamówień.

Ile trzeba spalić kalorii, aby schudnąć 1 kg?

Jak spalić energię, żeby schudnąć? Ilość kalorii, jaką trzeba spalić, aby zrzucić 1 kg, zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że 1 kg tkanki tłuszczowej to około 9000 kcal (1 g tłuszczu to około 9 kcal). Jednak jest to uproszczenie, ponieważ tkanka tłuszczowa składa się również z innych składników niż tłuszcz, takich jak białka i woda. Szacuje się, że spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej wymaga spalenia około 7700 kcal. Należy jednak pamiętać, że proces odchudzania wiąże się nie tylko z utratą tkanki tłuszczowej, ale także glikogenu, białka i wody, w których również przechowywana jest energia. Dlatego twierdzenie, że aby schudnąć 1 kg masy ciała, trzeba spalić 7700 kcal, jest jedynie ogólnym wytycznym. Fizjologia naszego organizmu jest bardziej skomplikowana i zależy od wielu czynników, w tym od początkowej masy ciała przed rozpoczęciem procesu odchudzania.

Ile kalorii spalamy w ciągu dnia?

Ilość kalorii, które spalamy w ciągu dnia, zależy od dwóch czynników: naszej podstawowej przemiany materii (PPM) i aktywności fizycznej. Całkowitą przemianę materii określa się jako nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (CPM).
Podstawowa przemiana materii to ilość energii (kalorii), jaką nasz organizm potrzebuje do podtrzymywania podstawowych funkcji fizjologicznych. Jest ona determinowana przez wiele czynników, takich jak płeć, wiek, wzrost, masa ciała, a także stan fizjologiczny, przyjmowane leki, temperatura ciała czy obecność chorób. Dlatego wartość ta jest różna dla każdej osoby.
Aktywność fizyczna podlega wpływowi spontanicznej aktywności fizycznej (NEAT – non-exercise activity thermogenesis) oraz aktywności treningowej (EAT – exercise activity thermogenesis). Stopień naszej aktywności fizycznej można ocenić za pomocą wskaźnika aktywności fizycznej PAL (Physical Activity Level). Określenie tego wskaźnika jest subiektywne, a poniższe informacje mogą pomóc w oszacowaniu poziomu aktywności fizycznej:

1,2 – Osoba leżąca w łóżku, chora, nie pracująca;
1,4 – Osoba nie pracująca fizycznie, aktywność związana tylko z obowiązkami domowym;
1,6 – Osoba pracująca w biurze, trenująca 2-3 razy w tygodniu przez przynajmniej godzinę;
1,8 – Osoba pracująca w biurze, trenująca 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę;
2,0 – Osoba pracująca fizycznie lub zawodowy sportowiec trenujący przynajmniej 6 godzin tygodniowo.

Ile kalorii spalamy podczas snu?

Biorąc pod uwagę, że spalamy kalorie przez całą dobę, nie powinno cię zaskakiwać, że organizm zużywa energię również podczas snu. Podczas jednej godziny snu spalamy około 50-70 kcal. W ciągu całej nocy (8 godzin snu) wynosi to w przybliżeniu 400-560 kcal.

Czy spalamy kalorie także podczas siedzenia?

Często słyszy się, że lepiej jest siedzieć niż leżeć, stać niż siedzieć i chodzić niż stać. W tym jest pewna prawda, ale zarówno leżenie, siedzenie, jak i stanie są uważane za aktywności o niewielkiej intensywności.
Ile kalorii spalamy siedząc? Podczas 60 minut spalisz około 60 kcal. A ile kalorii spalimy leżąc? Około 35 kcal. Natomiast podczas 1 godziny stania spalimy około 100 kilokalorii.
Należy jednak pamiętać, że informacje dotyczące ilości spalanych kalorii podczas tych czynności należy traktować raczej jako ciekawostkę. Jeśli chcesz spalać energię w domu, lepszym pomysłem będzie na przykład zajęcie się porządkiem.

Spalanie kalorii – różne czynności

Teraz przejdźmy do informacji na temat ilości spalanych kalorii podczas różnych czynności, w tym również tych związanych z pracą domową i zawodową. Poniższa lista przedstawia szersze informacje na ten temat. Wyniki są uporządkowane od najmniej do najbardziej energochłonnych zajęć.

 

 

 

Skrót

Spalanie kalorii odnosi się do procesu energetycznego zachodzącego w naszym organizmie, który wymaga kalorii jako źródła energii.
Aby schudnąć 1 kg tkanki tłuszczowej, trzeba spalić około 7700 kcal, choć ta wartość jest tylko ogólnym wytycznym.
Dzienna ilość spalanych kalorii zależy od naszej podstawowej przemiany materii (PPM) i aktywności fizycznej.
Podczas snu spalamy około 50-70 kcal na godzinę, co daje w przybliżeniu 400-560 kcal podczas 8-godzinnego snu.
Siedzenie przez godzinę spala około 60 kcal, leżenie około 35 kcal, a stanie około 100 kcal.
Informacje na temat spalanych kalorii podczas różnych czynności powinny być traktowane jako ciekawostki.

Aleksandrów ŁódzkiAndrychówAugustówBędzinBełchatówBemowo WarszawaBiała PodlaskaBiałołęka WarszawaBiałystokBielany WarszawaBielsko BiałaBiłgorajBłonieBochniaBrodnicaBrzegBrzeskoBydgoszczBytomChełmChorzówChoszcznoCiechanówCiechocinekCzechowice DziedziceCzeladźCzęstochowaDąbrowa GórniczaElblągEłkGarwolinGdańskGdyniaGiżyckoGliwiceGnieznoGóra KalwariaGorzów WielkopolskiGostyńGostyninGrodzisk MazowieckiGrójecGrudziądzIławaImielinInowrocławJarocinJastrzębie ZdrójJaworznoJelenia GóraJózefówKaliszKartuzyKatowiceKielceKnurówKobyłkaKołoKołobrzegKoninKościanKościerzynaKoszalinKrakówKrotoszynKutnoKwidzynŁaziska GórneLęborkLędzinyLegionowoLegnicaLesznoLimanowaŁódźŁomiankiŁowiczLublinLubońŁukówMalborkMarkiMikołówMińsk MazowieckiMławaMokotów WarszawaMosinaMyśleniceMysłowiceMyszkówNiepołomiceNiewieścinNowy Dwór MazowieckiNowy SączNowy TargOchota WarszawaOławaOleśnicaOlsztynOpoleOrzeszeOsielskoOstródaOświęcimOtwockOżarów MazowieckiPabianicePiasecznoPiekary ŚląskiePiłaPiotrków TrybunalskiPłockPłońskPolicePoznańPraga Północ WarszawaPraga Południe WarszawaPruszcz GdańskiPruszkówPszczynaRadlinRadomRadzyminRawa MazowieckaRedaRembertów WarszawaRuda ŚląskaRumiaRybnikRzeszówSiedlceSiemianowice ŚląskieSieradzSkawinaSkierniewiceSłupskSochaczewSolec KujawskiSopotSosnowiecŚremŚroda WielkopolskaŚródmieście WarszawaStarachowiceStargardStarogard GdańskiSulejówekSuwałkiSwarzędzŚwidnicaŚwidnikŚwiecieŚwiętochłowiceSzczecinSzczytnoTargówek WarszawaTarnówTarnowskie GóryTczewTomaszów LubelskiTomaszów MazowieckiToruńTrójmiastoTrzebnicaTurekTychyUproszczona nazwaUrsus WarszawaUrsynów WarszawaWadowiceWągrowiecWałbrzychWarszawaWawer WarszawaWejherowoWesoła WarszawaWieliczkaWilanów WarszawaWładysławowoWłochy WarszawaWłocławekWodzisław ŚląskiWola WarszawaWołominWolsztynWrocławWrześniaWyszkówZąbkiZabrzeZakopaneZamośćZawiercieZduńska WolaZgierzZgorzelecZielona GóraZielonkaŻoliborz WarszawaŻoryŻyrardówŻywiec