Catering a prawo – czy klient może czuć się bezpiecznie?

23/07/2019
Każda branża, tym bardziej spożywcza, jest regulowana przepisami prawnymi. Na ile jednak catering dietetyczny musi spełniać stawiane przed nim wymagania i czy klient diety pudełkowej może czuć się bezpiecznie pod względem zachowania przez zakład wymaganych prawem zasad produkcyjnych?

BHB i HACCP – na posterunku

Podstawowymi kwestiami, których musi pilnować produkcja diety pudełkowej, są te powiązane z etapem produkcyjnym, a więc zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz tzw. system HACCP, czyli „analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli”. Co do BHP nie mamy wątpliwości, co ono oznacza, natomiast HACCP odnosi się do najbardziej problematycznych pod względem bezpieczeństwa etapów przygotowywania żywności. System HACCP daje pewność, że dany zakład wykonał wszystko dla bezpieczeństwa wyrobu i konsumenta, w odniesieniu do przepisów, zasad dobrej praktyki produkcyjnej, dobrej praktyki higienicznej oraz potrzeb swoich klientów. Do tego istnieje jeszcze Dobra Praktyka Produkcyjna (system GMP), która w skrócie oznacza działania, które muszą być podjęte i warunki, które muszą być spełnione, aby produkcja żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością odbywała się w sposób zapewniający jej właściwą jakość zdrowotną zgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej polega na bieżącej i okresowej ocenie oraz kontroli procesów produkcyjnych i powstających podczas nich wyrobów.

Wspomniane systemy są kontrolowane przez Sanepid i z reguły nie stwierdza się nieprawidłowości w produkcji cateringu dietetycznego pod tym kątem. Konsumenci mogą zatem czuć się bezpiecznie, ponieważ wyroby są obecnie doskonale kontrolowane, a także technologia wytwarzania, przechowywania i dystrybucji potraw diety z dowozem gwarantuje najwyższe standardy.

AndrychówBędzinBełchatówBiała PodlaskaBiałystokBielsko BiałaBochniaBrodnicaBrzegBydgoszczBytomChełmChorzówChoszcznoCiechanówCiechocinekCzechowice DziedziceCzeladźCzęstochowaDąbrowa GórniczaElblągEłkGarwolinGdańskGdyniaGiżyckoGliwiceGnieznoGorzów WielkopolskiGostyninGrodzisk MazowieckiGrójecGrudziądzIławaInowrocławJastrzębie ZdrójJaworznoJelenia GóraKaliszKartuzyKatowiceKielceKnurówKobyłkaKołoKołobrzegKoninKościerzynaKoszalinKrakówKrotoszynKutnoKwidzynŁaziska GórneLęborkLegionowoLegnicaLesznoŁódźŁomiankiLublinLubońŁukówMalborkMarkiMikołówMińsk MazowieckiMysłowiceNiepołomiceNiewieścinNowy Dwór MazowieckiNowy SączNowy TargOchota WarszawaOławaOleśnicaOlsztynOpoleOrzeszeOstródaOświęcimOtwockPabianicePiasecznoPiekary ŚląskiePiłaPłockPłońskPoznańPruszcz GdańskiPruszkówPszczynaRadomRadzyminRedaRuda ŚląskaRumiaRybnikRzeszówSiedlceSiemianowice ŚląskieSieradzSkawinaSkierniewiceSłupskSochaczewSolec KujawskiSopotSosnowiecŚremŚroda WielkopolskaStargardStarogard GdańskiSuwałkiSwarzędzŚwidnicaŚwiecieŚwiętochłowiceSzczecinSzczytnoTarnówTarnowskie GóryTczewTomaszów MazowieckiToruńTrójmiastoTychyWadowiceWągrowiecWałbrzychWarszawaWawer WarszawaWejherowoWieliczkaWładysławowoWłocławekWodzisław ŚląskiWołominWrocławWrześniaWyszkówZąbkiZabrzeZakopaneZamośćZawiercieZgierzZgorzelecZielona GóraŻoryŻyrardówŻywiec