Dieta pudełkowa – czy warto?

04/06/2019
Trendy kulinarne, również te dotyczące jedzenia na co dzień, zmieniają się bardzo szybko. Zmiany te dotyczą chociażby przywiązywania większej uwagi do wartości odżywczych i zdrowego odżywiania w ogóle. Coraz więcej osób chce zadbać o swoje zdrowie i wygląd, a najlepszą metodą na to jest właśnie żywienie zgodne z zapotrzebowaniem organizmu na energię i poszczególne składniki odżywcze. Jednocześnie stopniowo odchodzi się od przygotowywania wszystkich posiłków w domu, ale nie zawsze jedzenie na mieście jest idealną alternatywą. Stąd też bierze się wzrastająca popularność fit cateringu. Czy na pewno warto decydować się na dietę pudełkową? W jakich sytuacjach najbardziej opłaca się po nią sięgnąć? Jakie korzyści wynikają z zamówienia diety z dowozem? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega catering dietetyczny?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest omawiany sposób odżywiania. Polega on na tym, że klient zamawia jedzenie z dowozem do domu, natomiast posiłki są przygotowywane specjalnie dla niego. Taka personalizacja znakomicie ułatwia troskę o zdrowie – otrzymuje się bowiem porcje zgodne ze swoim zapotrzebowaniem nie tylko na kalorie, ale także na składniki odżywcze.Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest omawiany sposób odżywiania. Polega on na tym, że klient zamawia jedzenie z dowozem do domu, natomiast posiłki są przygotowywane specjalnie dla niego. Taka personalizacja znakomicie ułatwia troskę o zdrowie – otrzymuje się bowiem porcje zgodne ze swoim zapotrzebowaniem nie tylko na kalorie, ale także na składniki odżywcze.

Cały zestaw dostarczany jest pod wskazany adres w godzinach porannych, a posiłki należy spożywać w mniej więcej trzygodzinnych odstępach. Dzięki temu zapewniamy organizmowi prawidłową przemianę materii oraz osiągnięcie danego długoterminowego celu, jakim może być redukcja wagi albo nabranie masy mięśniowej. Catering dietetyczny dostępny jest w formie abonamentu – klient sam decyduje spośród kilku opcji wyboru, na jak długo chce go zamówić. Warto przy tym pamiętać, że jednym z najważniejszych warunków osiągnięcia sukcesu w trakcie zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze jest systematyczność i pozwolenie organizmowi na przyzwyczajenie się do zmian, dzięki czemu wybranie dłuższej formy zmian zazwyczaj powinno okazywać się skuteczniejsze. Jest to jedno z założeń psychodietetyki – zdrowa dieta oparta o dobre nawyki związane z regularnością, i to nie tylko w skali jednego dnia, ale tygodni, miesięcy, lat.

Opieka dietetyków a zdrowy catering

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników, stanowiących o tym, że dieta pudełkowa jest skuteczna i pozwala na utratę (albo przybranie) kilogramów zgodnie z przyjętymi założeniami, jest opieka ze strony specjalistów. Dobór indywidualny oznacza określenie trybu życia, typu budowy sylwetki i poziomu przemiany materii – na podstawie tych zmiennych dietetyk może zarekomendować, na jaką dietę cateringu dietetycznego najlepiej się zdecydować.
W ramach konsultacji dietetyk może również zasugerować wykonanie pewnych badań, takich jak np.:

 • Analiza masy mięśniowej
 • Analiza tkanki tłuszczowej
 • Analiza masy tkanki kostnej
 • Ustalenie wieku metabolicznego
 • Bilans BMI
 • Poziom glukozy
 • Morfologia krwi

Na podstawie wyników uzyskanych w takich analizach oraz wywiadu z pacjentem można ustalić indywidualne zapotrzebowanie żywieniowe, a także opracować listę produktów zalecanych i niewskazanych.

Najważniejsze zalety diety pudełkowej – czas to pieniądz

Catering dietetyczny pozwala na olbrzymią oszczędność czasu. Przygotowywanie posiłków w domu jest zajęciem bardzo czasochłonnym, tym bardziej w przypadku świadomego, zdrowego żywienia. Często zapominamy też o tym, że gotowanie w domu nie ogranicza się tylko do samego czasu spędzanego w kuchni. Trzeba do tego wliczyć również planowanie wszystkich posiłków, co w przypadku dbania o bilans kaloryczny i makroskładniki jest może być poważnym wyzwaniem. Ponadto, zakupy również zajmują wiele minut a nawet godzin w ciągu tygodnia – wlicza się do nich przecież dojazd do sklepu i wybieranie produktów ze sklepowych półek, podczas gdy korzystając z cateringu dietetycznego, otrzymujemy wszystko do domu, już przygotowane. Nawet podgrzewanie niektórych posiłków nie jest konieczne za każdym razem, ponieważ dania skomponowane są tak, by część z nich zjeść ze smakiem również na zimno.
Oczywista oszczędność czasu wynikająca z zamówienia diety, polega wiec na braku konieczności spędzania długich godzin na gotowaniu. Równie istotną zaletą są jednorazowe opakowania: bardzo wygodnie można z nich jeść, bez problemu można podgrzać dania w mikrofalówce, a dodatkowo nie trzeba zmywać pudełek po jedzeniu. W przypadku osób zabieganych, pracujących długo lub w nieregularnych godzinach, jest to rozwiązanie bezcenne.
Maciej, 28 lat: „Dieta pudełkowa przede wszystkim pozwoliła mi na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu. Na co dzień jestem bardzo zapracowany, chcę mieć również chwilę na swoje pasje, tymczasem jako singiel, gotując tylko dla siebie, marnowałem go w kuchni za dużo. Dzięki cateringowi dietetycznemu nie muszę spędzać czasu na zakupach ani w kuchni, odbieram w domu lub na recepcji w pracy jedzenie na cały dzień i po prostu jem kolejne posiłki, nie myśląc w ogóle o zakupach albo ich przygotowywaniu. To dla mnie ogromne ułatwienie, dzięki któremu moja doba znacznie się wydłużyła.”

Grosz do grosza…

Mniej oczywistą na pierwszy rzut oka zaletą jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy dzięki diecie do domu. Pozornie może się wydawać, że jest to rozwiązanie kosztowne, ale dokładniejsza analiza wydatków pokazuje zalety takiego rozwiązania. Bardzo często podczas robienia dużych zakupów zdarza się przecież każdemu z nas wziąć za dużo produktów, które potem niestety się marnują, a oznacza to przecież również zmarnowanie pieniędzy.
Dzięki dokładnemu zaplanowaniu przez dietetyka gramatury poszczególnych posiłków, łatwo można skomponować plan żywienia idealnie dopasowany do każdego klienta. Rozwiązanie takie pozwala na uniknięcie marnowania resztek, w związku z czym klienci płacą za tyle jedzenia, ile są w stanie zjeść, bez marnotrawienia pieniędzy. Nie bez znaczenia jest również pozbycie się kosztów w postaci zużywania energii elektrycznej na działanie kuchenki, piekarnika lub zmywarki. Oszczędności na wodzie, prądzie czy gazie zauważysz już po pierwszym miesiącu korzystania z cateringu.
Alternatywą do gotowania w domu jest też rzecz jasna stołowanie w licznych barach, knajpach, restauracjach. Jedzenie codziennie na mieście nie daje jednak kontroli nad tym, co tak naprawdę się spożywa. Inną wadą są bardzo wysokie koszty. Niewiele osób stać na to, by podstawę wyżywienia stanowiło jedzenie na mieście, które w swojej cenie ma przecież uwzględnioną np. opłatę za lokal czy dla obsługi. Dieta z dowozem jest w tym przypadku o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Fit catering to wygoda w pudełku

Korzystając z cateringu dietetycznego możemy liczyć na znaczne ułatwienie codziennego życia. Rano otrzymujemy zestaw posiłków na cały dzień. Są to śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Wszystkie dania są opisane, wiadomo dzięki temu, w jakiej kolejności je jeść oraz co znajduje się na talerzu – tak samo jak w menu restauracji. Szczelne zamknięcia pozwalają na cieszenie się smakiem i świeżością potraw niezależnie od pory dnia.
Aleksandra, 26 lat: „Dieta do domu pozwala mi na cieszenie się bardzo smacznymi posiłkami o każdej porze dnia. Zawsze mam wrażenie, jakby jedzenie było dopiero co przygotowane. Na dodatek składniki są wysokiej jakości, dzięki czemu każde danie jest bardzo smaczne, a smaki potraw są zróżnicowane i rzadko się one powtarzają, dzięki temu trudno się nimi znudzić.”

Zdrowie przede wszystkim

Najważniejszym powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na dietę pudełkową, jest chęć zadbania o zdrowie. Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest w tym wypadku odchudzanie i oczywiście jest ono bardzo popularną opcją wśród diet z dowozem. Pomijając dostosowanie posiłków indywidualnie do potrzeb kalorycznych, łatwiej jest się zdyscyplinować i nie sięgać po niezdrowe posiłki. Bardzo istotne jest również zadbanie o zbilansowaną podaż makroskładników, dzięki której organizm otrzymuje wszystko, czego potrzeba mu do efektywnej pracy.
Cezary, 41 lat: „Długo miałem problem z uzyskaniem wymarzonej sylwetki, mimo aktywności fizycznej. Dopiero skorzystanie ze zdrowego cateringu pozwoliło mi na pozbycie się zbędnych kilogramów. Kiedy zapragnąłem nabrać trochę masy mięśniowej, zmieniłem po prostu typ diety, czyli zwiększyłem ilość spożywanych kalorii i jestem bardzo zadowolony z efektów, na dodatek dużo lepiej się czuję, odkąd zacząłem zdrowo się odżywiać.”

Nie tylko standardowe propozycje

Wśród wielu dostępnych jadłospisów znajdują się również te bardziej wysublimowane niż nakierowane wyłącznie na zrzucenie kilogramów czy przybranie na wadze. Można wśród nich wymienić następujące:

 • Dieta samuraja – zawarte są w niej zaledwie cztery posiłki. Przypomina ona w swoich założeniach dietę paleo. Nie zawiera ona w ogóle glutenu ani mleka, za to obfituje w zdrowe tłuszcze i posiłki zawierające białko (np. w postaci śniadań białkowo – tłuszczowych).
 • Dieta dla cukrzyków – osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie wymagającymi klientami, którym catering dietetyczny wychodzi naprzeciw, oferując posiłki uwzględniające ich kondycję. Podstawę diety stanowią węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, uzupełnione chudym mięsem i nabiałem, dużą ilością warzyw oraz zdrowymi tłuszczami.
 • Dieta dla osób z insulinoopornością – w tym planie żywienia również wykluczony zostaje cukier, a węglowodany występują w ograniczonej ilości. Cechą charakterystyczną są śniadania białkowo tłuszczowe.
 • Dieta wege + ryby – dieta pudełkowa przeznaczona jest dla osób, które nie lubią lub nie chcą jeść mięsa, ale nie zamierzają rezygnować ze zdrowotnych właściwości ryb. Dzięki ich obecności jest to jadłospis bardzo bogaty w witaminy i minerały.
 • Dieta 6-pack – fit catering przeznaczony dla osób marzących o idealnym wyrzeźbieniu ciała. Cukry proste obecne są w tej diecie wyłącznie w postaci owoców, nie zawiera ona za to wcale wieprzowiny, kalorycznych sosów ani soli. Trochę restrykcji, ale rezultat gwarantowany.
 • Dieta ketogeniczna – catering pudełkowy przeznaczony dla osób, które chcą szybko schudnąć lub budować suchą masę mięśniową. Dieta bardzo restrykcyjna, w której aż 80% zapotrzebowania kalorycznego pokrywane jest z tłuszczów.

Czy warto zdecydować się na dietę z dowozem?

Jak widać, catering dietetyczny jest wyborem, który sprawdzi się tak naprawdę dla każdego. Opcji jest mnóstwo, można dostosowywać je do swoich indywidualnych potrzeb, zależnych od tego, jaki cel chce się uzyskać albo od chęci zaspokojenia swojej ciekawości i poznania nowej diety i proponowanych w niej potraw. Oszczędność czasu, jaką dodatkowo oferuje wybór takiego rozwiązania sprawia, że nie może dziwić rosnąca popularność zdrowego cateringu. Warto go zatem wypróbować na własnej skórze, trzeba się jednak liczyć z pewnym ryzykiem – kiedy już się zacznie korzystać z oferty diety pudełkowej, trudno z niej zrezygnować!
Aleksandrów ŁódzkiAndrychówAugustówBędzinBełchatówBemowo WarszawaBiała PodlaskaBiałołęka WarszawaBiałystokBielany WarszawaBielsko BiałaBiłgorajBłonieBochniaBrodnicaBrzegBrzeskoBydgoszczBytomChełmChorzówChoszcznoCiechanówCiechocinekCzechowice DziedziceCzeladźCzęstochowaDąbrowa GórniczaElblągEłkGarwolinGdańskGdyniaGiżyckoGliwiceGnieznoGóra KalwariaGorzów WielkopolskiGostyńGostyninGrodzisk MazowieckiGrójecGrudziądzIławaImielinInowrocławJarocinJastrzębie ZdrójJaworznoJelenia GóraJózefówKaliszKartuzyKatowiceKielceKnurówKobyłkaKołoKołobrzegKoninKościanKościerzynaKoszalinKrakówKrotoszynKutnoKwidzynŁaziska GórneLęborkLędzinyLegionowoLegnicaLesznoLimanowaŁódźŁomiankiŁowiczLublinLubońŁukówMalborkMarkiMikołówMińsk MazowieckiMławaMokotów WarszawaMosinaMyśleniceMysłowiceMyszkówNiepołomiceNiewieścinNowy Dwór MazowieckiNowy SączNowy TargOchota WarszawaOławaOleśnicaOlsztynOpoleOrzeszeOsielskoOstródaOświęcimOtwockOżarów MazowieckiPabianicePiasecznoPiekary ŚląskiePiłaPiotrków TrybunalskiPłockPłońskPolicePoznańPraga Północ WarszawaPraga Południe WarszawaPruszcz GdańskiPruszkówPszczynaRadlinRadomRadzyminRawa MazowieckaRedaRembertów WarszawaRuda ŚląskaRumiaRybnikRzeszówSiedlceSiemianowice ŚląskieSieradzSkawinaSkierniewiceSłupskSochaczewSolec KujawskiSopotSosnowiecŚremŚroda WielkopolskaŚródmieście WarszawaStarachowiceStargardStarogard GdańskiSulejówekSuwałkiSwarzędzŚwidnicaŚwidnikŚwiecieŚwiętochłowiceSzczecinSzczytnoTargówek WarszawaTarnówTarnowskie GóryTczewTomaszów LubelskiTomaszów MazowieckiToruńTrójmiastoTrzebnicaTurekTychyUproszczona nazwaUrsus WarszawaUrsynów WarszawaWadowiceWągrowiecWałbrzychWarszawaWawer WarszawaWejherowoWesoła WarszawaWieliczkaWilanów WarszawaWładysławowoWłochy WarszawaWłocławekWodzisław ŚląskiWola WarszawaWołominWolsztynWrocławWrześniaWyszkówZąbkiZabrzeZakopaneZamośćZawiercieZduńska WolaZgierzZgorzelecZielona GóraZielonkaŻoliborz WarszawaŻoryŻyrardówŻywiec