6 faktów i mitów związanych z piciem wody!
Nikt nie ma wątpliwości, że woda to składnik niezbędny do życia. Jest obecna w każdej komórce Twojego ciała. Dlatego tak wiele mówi się o tym, jak ważne jest właściwe nawodnienie organizmu. Jednocześnie jest to temat wokół, którego pojawiło się wiele mitów. Sprawdź, jak odróżnić je od faktów!
Dlaczego woda jest niezbędna do życia?
Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, wybieranie pełnoziarnistych produktów, unikanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia to z pewnością ważne zasady zdrowego odżywiania, których nie możesz pominąć (jeśli masz z tym problem jego rozwiązaniem może być dieta pudełkowa). Nie mniej ważne jest jednak odpowiednie nawodnienie organizmu.
Nie bez powodu mówi się, że woda jest niezbędna do życia. Spełnia ona szereg ważnych funkcji m.in.:
- umożliwia transport metabolitów oraz składników odżywczych wewnątrz organizmu (np. produktów przemiany materii do nerek),
- ułatwia połykanie pokarmów oraz formowanie kęsów pożywienia jako składnik śliny,
- wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego,
- uczestniczy w termoregulacji.
Jak rozpoznać, że Twój organizm jest odwodniony? Jednym z jego objawów jest uczucie zmęczenia, ból i zawroty głowy, suchość w ustach oraz zwiększone pragnienie.
Obalamy mity związane z piciem wody
Właściwe nawodnienie organizmu to bardzo ważna sprawa. Dlatego warto poznać mity i fakty związane z piciem wody, które ustrzegą Cię przed popełnianiem błędów.
Zapotrzebowanie na wodę w zależności od płci
- MIT – Kobiety i mężczyźni mają identyczne zapotrzebowanie na wodę.
- FAKT – Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest płeć. Mężczyźni powinni dostarczać do organizmu większą ilości energii (w dobraniu odpowiedniej kaloryczności diety pomoże Ci catering dietetyczny), a tym samym więcej wody. Na 1 kcal spożytego pokarmu zaleca się przyjmowanie 1 ml płynów.
„Woda smakowa” jest tak samo zdrowa
- MIT – „Woda smakowa” sprzedawana w sklepach (np. truskawkowa, malinowa) jest tak samo zdrowa, jak „zwykła woda” w butelce, bez smaku.
- FAKT – Tego typu produkty często zawierają składniki, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie (m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aromaty). Jeśli nie lubisz pić wody bez smaku lepszym rozwiązaniem, będzie przygotowanie jej w domu (w tym celu możesz dodać do wody, np. świeże listki mięty, sok z cytryny lub limonki).
Źródłem wody jest tylko woda butelkowana
- MIT – Odpowiednią ilość wody dostarczysz do organizmu tylko, dzięki piciu wody butelkowanej.
- FAKT – Źródłem wody są również zupy, fermentowane produkty mleczne (kefir, maślanka, jogurt), a także owoce i warzywa (warto zwrócić uwagę na ich większe spożycie, jeśli stosujemy dietę odchudzającą).
Lepszym wyborem dla dzieci są napoje owocowe
- MIT – Dzieci nie lubią „zwykłej wody” dlatego, aby zadbać o właściwe nawodnienie ich organizmu, można zastąpić ją napojami owocowymi.
- FAKT – Tego typu produkty z jednej strony są źródłem płynów, ale z drugiej mają negatywny wpływ na kaloryczność jadłospisu. Dlatego mogą przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości groźnej dla zdrowia Twojego dziecka. Lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie domowej „wody smakowej”.
Pij wodę tylko, gdy poczujesz pragnienie
- MIT – Organizm sam wie, kiedy potrzebuje wody, więc należy ją pić, dopiero gdy poczujesz pragnienie.
- FAKT – Może wydawać się, że organizm sam poinformuje Cię, że brakuje mu wody (tak jak w przypadku głodu, czy zmęczenia). Niestety, w kwestii pragnienia sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ odczuwasz je z opóźnieniem. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody, nawet jeśli wydaje Ci się, że jej nie potrzebujesz. Dotyczy to również sportowców zaabsorbowanych treningiem. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, pamiętaj, że nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów (w czym może pomóc Ci dieta pudełkowa), ale także wody jest ważne dla osiągania dobrych wyników sportowych.