Jakie pieczywo na diecie odchudzającej?
Niektórzy mówią, że w zdrowej diecie nie ma miejsca dla pieczywa, ponieważ utrudnia pozbycie się zbędnych kilogramów. To jeden z mitów żywieniowych – jeśli marzysz o szczupłej sylwetce, nie musisz rezygnować z jedzenia chleba. Wystarczy, że wybierzesz chleb dietetyczny.
Czy chleb to jedynie źródło „pustych kalorii”?
Być może spotkałeś się z określeniem „puste kalorie”, które zarezerwowane jest dla produktów wysokokalorycznych o niskiej wartości odżywczej (takich jak, chociażby słodycze, czy słone przekąski). Jeśli przyjrzysz się składnikom, których źródłem jest pieczywo, okazuje się, że nie jest wyłącznie źródłem „pustych kalorii”.
Wysokiej jakości chleb dietetyczny wzbogaci Twoją dietę w:
- błonnik pokarmowy – jeden z najważniejszych składników w czasie odchudzania. Spożywanie produktów, które zawierają go w dużych ilościach, sprawia, że czujesz sytość przez dłuższy czas. Dzięki temu możesz pozbyć się problemu z podjadaniem między posiłkami.
- Witaminy z grupy B, które biorą udział w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni, co jest ważne, jeśli łączysz zdrową dietę z regularnymi treningami.
- Składniki mineralne, takie jak cynk, magnez, żelazo. Są one konieczne do zaopatrzenia komórek w tlen, walki ze stresem oksydacyjnym zwiększającym ryzyko wielu chorób (m.in. nowotworów), a także sprawnego działania układu nerwowego.
Chleb na diecie nie jest bezwartościowym produktem, którego trzeba unikać. Jednak pojawia się pytanie o to, jakie pieczywo wybrać.
Jakie pieczywo na diecie odchudzającej jest dozwolone?
Zastanawiasz się, jakie pieczywo na diecie jest dozwolone, jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Oto jak przedstawia się kaloryczność wybranych rodzajów chleba (wartość została podana na kromkę ważącej 30-35 gramów):
- tostowy – 92 kcal,
- z sezamem – 86 kcal,
- pszenno-żytni – 86 kcal,
- ze słonecznikiem – 77 kcal,
- razowy – 75 kcal,
- graham – 69 kcal,
- z ziarnami soi – 59 kcal.
Jeśli stosujesz dietę odchudzającą, pewnie zastanawiasz się również nad tym, jakie pieczywo ma najmniej węglowodanów? Spośród wymienionych wyżej, jest to chleb ze słonecznikiem.
Odpowiadając na pytanie o to, jakie pieczywo na diecie odchudzającej będzie najlepsze warto zwrócić uwagę również na indeks glikemiczny. Im wyższą ma wartość, tym szybciej znów poczujesz się głodny. Dlatego szukaj niskokalorycznego chleba z niskim indeksem glikemicznym. Jest to taki, który charakteryzuje się niskim stopniem przetworzenia (czyli powstaje wyłącznie z wody, soli, zakwasu, mąki). Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych składników, szukaj chleba na bazie mąki:
- pełnoziarnistej typu 1850 (i wyżej),
- żytniej typu 2000,
- owsianej,
- orkiszowej,
- gryczanej,
- z amarantusa,
- migdałowej.
A jaki chleb na odchudzanie będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli stosujesz dietę bezglutenową? Z powyższych propozycji, odpowiednie będzie dla Ciebie pieczywo z mąki gryczanej, migdałowej lub z amarantusa.
Niezależnie od tego, czy jesteś na diecie bezglutenowej, czy nie unikaj pieczywa z mąki krupczatki, ryżowej, ziemniaczanej, czy pszennej chlebowej. Ma wyższy indeks glikemiczny, dlatego jest niewskazane w odchudzaniu, a także w przypadku insulinooporności i cukrzycy.
Pamiętaj o odpowiednich dodatkach do pieczywa
Wiesz już, jaki chleb na odchudzanie będzie najlepszy. Jednak odpowiedni wybór pieczywa to nie wszystko. Ważne jest również to, aby spożywać chleb z odpowiednimi dodatkami. Unikaj tych, które mają niską wartość odżywczą. Zaliczają się do nich m.in. konserwy mięsne, pasztety i pasty o wysokim stopniu przetworzenia, a także kremy czekoladowe i orzechowe z dodatkiem cukru i oleju palmowego.
Lepiej zastąpić je:
- dobrej jakości wędliną drobiową,
- samodzielnie przygotowaną pastą rybną (jej przygotowanie nie jest trudne – wystarczy, że wymieszasz ulubioną rybę wędzoną pozbawioną ości z musztardą, jogurtem naturalnym, ogórkiem kiszonym i ulubionymi przyprawami),
- chudym serem twarogowym,
- domową pastą na bazie warzyw lub nasion roślin strączkowych (możesz przygotować ją np. z białej fasoli, ciecierzycy, suszonych pomidorów, pieczonej papryki, marchewki),
- „masełkiem” z awokado (zrobisz je w kilka minut, rozgniatając widelcem dojrzały owoc bez pestki i dodając do niego odrobinę soli i soku z cytryny);
- hummusem;
- „twarożkiem” z tofu (jeśli dodasz do niego czarną sól o jajecznym posmaku, z powodzeniem zastąpi pastę z jajek).
Pamiętaj również o tym, aby na kanapkach pojawiło się jak najwięcej świeżych lub kiszonych warzyw. Są one źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga odchudzanie. Poza tym dostarczają sporych ilości witaminy C, beta-karotenu, polifenoli i składników mineralnych, które wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie.
Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy wyborem odpowiedniego pieczywa i dodatków, rozważ zamówienie diety pudełkowej. Decydując się na nią, otrzymasz zestaw posiłków o odpowiedniej kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Dzięki temu rozwiążesz nie tylko problem z wyborem pieczywa, ale i liczeniem kalorii, gotowaniem, zmywaniem i zakupami.