Kilka porad dla rozpoczynających dietę
Wraz z początkiem nowego roku, wiele osób decyduje się na zastosowanie diety w celu redukcji masy ciała lub zmiany wyglądu sylwetki. Dobrze wiedzieć jak się za to zabrać by ułatwić sobie wytrwanie w postanowieniu i osiągnięcie zamierzonego celu. Warto jednak podkreślić, że na zmianę sposobu odżywiania (jeśli dotychczasowy był niewłaściwy i niezdrowy), dobry jest każdy dzień w roku i nie należy się zrażać początkowymi niepowodzeniami i porzucać diety.
1. Wybranie właściwego momentu na rozpoiczęcie diety
Wprowadzenie zmian wymaga odpowiednich zasobów psychofizycznych, tak więc korzystnie rozpocząć dietę w mniej intensywnym okresie naszego życia, gdyż stres lub przemęczenie mogą utrudniać jej realizację.
2. Dobra motywacja to klucz do sukcesu
Jednak dobrze, gdy jest to motywacja wewnętrzna, czyli pochodząca z wnętrza człowieka, której głównym celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród. Przykładowo dążymy do redukcji masy ciała, gdyż chcemy zadbać o własne zdrowie i samopoczucie, a nie dlatego, żeby inni nas podziwiali lub ktoś tego od nas oczekuje, gdyż jest to już motywacja zewnętrzna. Pomocne może być również wypisanie na kartce konkretnych powodów podejmowanego wysiłku i np. powiesić ją w kuchni w widocznym miejscu.
3. Skorzystanie z pomocy specjalisty
Pomoc dietetyka to podstawa, szczególnie gdy jest to dieta wymagająca dużego zaangażowania i świadomości żywieniowej np. dieta ketogeniczna lub niosąca ryzyko niedoborów pokarmowych, jeśli jest niewłaściwie stosowana np. dieta wegańska. Specjalista ds. żywienia dopasuje dietę do naszych potrzeb, obliczy zapotrzebowanie energetyczne i ułatwi wprowadzenie zmian w jadłospisie. Dodatkowo, może regularnie kontrolować nasze dokonania i tym samym motywować do działania, a w razie trudności służyć fachową poradą. Należy pamiętać, że zbyt restrykcyjna dieta może narazić nas na niedobory składników odżywczych i sprzyjać efektowi jojo na skutek obniżonego metabolizmu. Ponadto, aby powstrzymać się przed jedzeniem potrzebna jest silna wola, a samokontrola wymaga optymalnego poziomu glukozy w organizmie, więc paradoksalnie, aby schudnąć trzeba jeść.
4. Stopniowe wprowadzanie zmian
Rewolucyjne wprowadzanie zasad nowego sposobu odżywiania jest trudne i nierzadko może zniechęcić. Dlatego dokonywanie niewielkich i stopniowych modyfikacji nawyków żywieniowych to najlepszy sposób na zmianę diety. Warto wyznaczyć sobie osiągalne cele krótkoterminowe, a ich realizacja przy pomocy małych kroków, może pomóc osiągnąć cel długoterminowy. Jeśli zdarzy nam się odstępstwo od diety, warto wykorzystać wiedzę o tym, gdzie jest nasz słaby punkt na przyszłość i zdecydować jak poradzić sobie z podobną sytuacją następnym razem nie rezygnując z diety, chociażby po konsultacji dietetycznej.
5. Wsparcie najbliższych w podejmowanych wysiłkach
Jeśli powiemy rodzinie i przyjaciołom o rozpoczęciu diety być może ktoś zdecyduje się na jej stosowanie razem z nami, co niewątpliwie będzie pomocne, lub chociażby ułatwi jej codzienną realizację podczas wspólnych posiłków jak również poprzez właściwe zakupy.