Czy dieta zgodna z grupą krwi to mit?
Dieta zgodna z grupą krwi została wymyślona przez naturopatę, Petera J. D’Adamo. Według niego grupa krwi człowieka determinuje, czy jest on „myśliwym” (grupa krwi O), „pasterzem” (grupa krwi A), „koczownikiem” (grupa krwi B) czy „enigmą” „grupa krwi AB”. Czy te teoria ma swoje naukowe uzasadnienie i co więcej – czy catering dietetyczny powinien oferować tego typu menu?
Co jeść według diety zgodnej z grupą krwi?
Według Petera J. D’Adamo nasza grupa krwi predysponuje nas do tego, że lepiej trawimy określone grupy produktów. Na przykład osoby z grupą krwi 0 powinni opierać dietę głównie o mięso, ci mający grupę krwi A powinni stosować dietę roślinną, grupa krwi B pozwala na wysokie spożycie produktów mlecznych, a grupa osób mających krew oznaczoną AB może jeść produkty roślinne i nabiał.
Niezależnie od typu diety, jaki jest warunkowany naszą grupą krwi jako optymalny dla nas, warto podkreślić, że żaden z nich nie opiera się o podstawowe zasady zdrowego żywienia. Piramida Zdrowego Żywienia jasno wskazuje kierunek, w jakim powinniśmy iść z naszym stylem odżywiania. A jego podstawowymi zasadami są: indywidualizacja diety i jej urozmaicenie, na przykład dzięki dobremu cateringowi dietetycznemu. Indywidualizacja, owszem, może się kojarzyć z dopasowaniem diety do grupy krwi, ale chodzi tu raczej o zoptymalizowanie diety pod kątem jej kaloryczności i zawartości w niej składników mineralnych, witamin, makroskładników. Dieta zgodna z grupą krwi niestety nie jest w stanie w stu procentach spełnić tych dwóch czynników.
Co na temat tego typu diety mówi nauka?
Jednym z największych badań sprawdzających zasadność działania diety zgodnej z grupą krwi było badanie z 2013 roku, przeprowadzone z udziałem prawie 1500 osób. Analiza statystyczna badająca zależności między stosowaną dietą, stanem zdrowia, a grupą krwi uczestników nie wykazała żadnego związku. Nauka jednoznacznie stwierdza – na trawienie, wchłanianie i wykorzystywanie związków odżywczych z żywności wpływa znacznie więcej czynników, niż tylko grupa krwi. Warto też wspomnieć, że znane nam podstawowe grupy krwi: A, B, AB i 0 to faktycznie tylko podstawowe oznaczenia krwi. Krew można scharakteryzować jeszcze według wielu innych układów grupowych (grupy krwi A, B, AB, 0 są jednym z takich układów grupowych), warunkujących różne zestawienia genów i choć dwie osoby mogą mieć wspólną grupę krwi 0, to nie znaczy to wcale, że ich krew faktycznie jest identyczna.
Czy może sprostać diecie zgodnej z grupą krwi?
Dieta pudełkowa, dostępna dla wszystkich powinna być przede wszystkim zdrowa i dobrze zbilansowana. Niestety, dieta zgodna z grupą krwi nie należy do korzystnych dla organizmu rozwiązań żywieniowych, dlatego tym lepiej, jeśli dieta z dowozem, z której chcesz korzystać, nie posiada takich elementów w swojej ofercie.
Źródła:
Wang, J., García-Bailo, B., Nielsen, D. E., & El-Sohemy, A. (2014). ABO genotype,‘blood-type’diet and cardiometabolic risk factors. PloS one, 9(1), e84749.
Adams C. (2013). Should I adjust my diet based on my diet type? Straight Dope, 6.08.2013: http://www.straightdope.com/columns/read/3125/should-i-adjust-my-diet-based-on-my-blood-type/ (dostęp dn. 22.07.2019r.)