4 (podstawowe) rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem odchudzania
Każdy chciałby zrzucić zbędne kilogramy szybko i skutecznie, bez efektu jojo i uszczerbku na zdrowiu. Ale nie wszyscy wiedzą, że zdrowe odchudzanie to odchudzanie z głową, przemyślane i zaplanowane. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem diety, by gubić kilogramy efektywne i bezpieczne?
1. Rozpocznij odchudzanie w głowie.
Do decyzji o odchudzaniu trzeba dojrzeć, nie może być ona pochopna, bo przysłowiowy słomiany zapał szybko spowoduje, że kuracja zostanie przerwana przy pierwszej lepszej okazji. Przemyśl, po co to robisz, a przede wszystkim uświadom sobie, że robisz to dla siebie, swojego zdrowia, swojego lepszego samopoczucia. Nie rzucaj się na dietę odchudzającą, bo chcesz wyglądać dobrze na weselu w najbliższą sobotę. Podejdź do tego, jak do dłuższej zmiany, której celem jest Twoje zdrowie i dobro organizmu.
2. Polegaj na matematyce.
Co to znaczy? Zanim rozpoczniesz odchudzanie na poziomie 1000 kcal, co jest wartością głodówkową niemal dla każdej osoby, pomyśl o organizmie jak o samochodzie i ustal dla siebie optymalną wartość kaloryczną. Jeśli auto będzie miało za mało paliwa, to daleko nie ujedzie. Jeśli wybierzesz dietę o tak niskiej wartości energetycznej, szybko stracisz motywację i zapał. Za pomocą kalkulatorów dietetycznych dostępnych w internecie lub przy pomocy specjalisty-dietetyka, ustal swoje całkowite zapotrzebowanie na energię, czyli Całkowitą Przemianę Materii. Średnio dla kobiety jest to 2000 kcal, dla mężczyzn 3000 kcal. I dopiero od tej wartości, na początku odchudzania, odejmij 200 – 400 kcal. Decydowanie się na dietę głodówkową wcale nie będzie skuteczniejsze, bo spowoduje efekt jojo i rozregulowanie metabolizmu. W skrócie – im dalej w dietę, tym trudniej będzie schudnąć, a po jej zakończeniu będziesz mieć gwarantowany powrót do wyjściowej wagi.
3. Na diecie nie musisz rezygnować ze smacznych, ulubionych dań.
W trakcie odchudzania możesz nawet pozwolić sobie na pizzę czy frytki, ale jest jeden haczyk – muszą być one odpowiednio wliczone i wkomponowane w jadłospis. Nie możesz stosować diety 1500 kcal, a do niej “dojadać” ulubionych smakołyków. Ale możesz raz na jakiś czas zastąpić któreś danie z diety – innym. Catering dietetyczny to także dobre rozwiązanie, jeśli lubisz przeplatać zdrowe posiłki czymś pozornie zakazanym na diecie. Co to znaczy? Dieta pudełkowa to gwarancja odpowiedniego zbilansowania menu pod względem kalorii, makroskładników i witamin oraz składników mineralnych. Nad menu, jakie oferuje dieta z dowozem, czuwają specjaliści, dlatego dieta jest urozmaicona, kolorowa, bogata w przeróżne smaki, konsystencje, rodzaje dań. Nierzadko catering dietetyczny to najlepsza droga, żeby jednocześnie jeść „fit” i „fast”.
4. Twoja waga nie zawsze będzie taka, jaką chcesz.
Podczas odchudzania mogą pojawić się zastoje w spadku masy ciała, może zdarzyć się też sytuacja, że masa ciała nie zmienia się w ogóle – za to mogą zmieniać się pomiary w centymetrach (talia, brzuch, biodra). Dlatego nie stawaj się niewolnikiem wagi, nie waż się codziennie – raz w tygodniu wystarczy. Spadek masy ciała może być zupełnie nierównomierny. Zaufaj procesowi i nie dołuj się wynikiem z jednego tygodnia. Pamiętaj, że na utratę wagi ciała może mieć wpływ wiele czynników, takich jak odpowiednie nawodnienie, temperatura powietrza, faza cyklu miesiączkowego u kobiet czy przyjmowane leki i suplementy. Możesz jednak mieć pewność, że jeśli będziesz w deficycie kalorycznym, czyli będziesz spożywać mniej kalorii, niż wymaga tego Twoja Całkowita Przemiana Materii, to zrzucenie zbędnych kilogramów będzie kwestią czasu.