Jak dieta wpływa na naszą cerę?
Bez wątpienia właściwa dieta może znacząco poprawić stan naszej cery, natomiast dieta niedoborowa – skutecznie pogorszyć. Co jeść, żeby móc pochwalić się zdrową cerą, bez niedoskonałości, stanów zapalnych, widocznych naczynek i zmarszczek? Oto nasze podpowiedzi!
Woda zdrowia doda!
Woda to niezbędny składnik w naszym menu i choć nie ma ona kalorii, to przede wszystkim pełni funkcję transportową – jest nośnikiem substancji aktywnych w organizmie, a także przyczynia się do prawidłowego przebiegu procesów detoksykacyjnych.
Powinniśmy dostarczać około 30 ml płynów na 1 kg masy ciała w ciągu dnia. Inna, bardziej ogólna zasada podaje, że powinniśmy pić około 2 litrów wody dziennie. Jeśli nie dostarczamy odpowiedniej ilości płynów przez dłuższy czas, to ryzykujemy zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej, równowagi kwasowo-zasadowej oraz termoregulacji. Wszystko to z łatwością dostrzeżemy na skórze – zwiększają się wówczas obrzęki, przez co na cerze łatwiej pojawiają się wszelkiego rodzaju odciski (np. od poduszki), a do tego następuje utrata jędrności i gładkości skóry. Warto dodać, że poza wodą do dziennego bilansu płynów wliczają się też słabe napary herbat, ziół, a także soki owocowo-warzywne.
Witaminy dla zdrowej cery
Do najistotniejszych w kontekście stanu cery witamin należą: C, E oraz A. Wszystkie trzy witaminy są przede wszystkim antyoksydantami, czyli związkami przeciwdziałającymi aktywności wolnych rodników powodujących szybsze starzenie się komórek – także komórek budujących skórę. Nie bez powodu witaminy te są nazywane witaminami młodości. Nie tylko hamują procesy starzenia się skóry, ale są również aktywnymi elementami w procesach regeneracji skóry. Jakie produkty są w nie bogate?
- Najlepsze źródła witaminy C to: papryka czerwona, natka pietruszki, warzywa kapustne, porzeczki, żurawina, dzika róża, aronia i cytrusy. Poza aktywnością antyoksydacyjną witamina C zmniejsza kruchość naczyń włosowatych i redukuje skłonność cery naczynkowej do pojawiania się na niej delikatnych wybroczyn podskórnych. Poza tym witamina C bierze udział w procesie tworzenia kolagenu, odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniej struktury, a więc i jędrności skóry.
- Witaminę E można znaleźć natomiast w produktach roślinnych, przede wszystkim olejach. Zapobiega ona powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek, szczególnie gdy jest to powiązane z działaniem promieni słonecznych – działa ona bowiem fotoochronnie. Zapobiega wysuszaniu skóry, a także wpływa na likwidację tzw. plam starczych na skórze. Witaminę E o wiele lepiej przyjmować z dietą, niż w formie syntetycznej, ponieważ ta druga jest dwukrotnie słabiej przyswajana przez organizm.
- Witamina A znajduje się przede wszystkim w warzywach i owocach o pomarańczowym zabarwieniu, ale i w zielonoliściastych warzywach. Pełni w nich funkcję barwnika. Bogate w nią są na przykład marchew, dynia, morele i brzoskwinie, mango, szpinak, jarmuż i natka pietruszki. Witaminę A w dość dużych ilościach zawierają też jaja, masło, ryby (łosoś, makrela), wątróbka. Witamina A, podobnie jak witamina E, działa fotoochronnie, przeciwdziała powstawaniu zmian w skórze wywołanych promieniami słonecznymi, nadaje cerze kolorytu i blasku.
Co ze składnikami mineralnymi?
Poza witaminami, ważnym elementem diety dla zdrowej cery są niektóre składniki mineralne. Należą do nich przede wszystkim cynk, krzem i miedź. Aby dieta była bogata w te składniki, powinna zawierać na przykład ryby i owoce morza, strączki, pełnoziarniste produkty zbożowe, wątróbkę, a także zioła i ich napary (z pokrzywy, skrzypu polnego czy mniszka lekarskiego).
Czy catering dietetyczny może sprostać wymaganiom diety dla zdrowej cery?
Tak, jak najbardziej. Dieta wpływająca na dobry stan cery to przede wszystkim dieta urozmaicona, bogata w świeże owoce i warzywa, a tych nie brakuje w dietach pudełkowych.
Wbrew pozorom ułożenie diety dla zdrowej cery nie jest skomplikowane, tym bardziej w sytuacji, gdy robi to specjalista-dietetyk. Dieta z dowozem charakteryzuje się tym, że jest bilansowana przez specjalistę, dlatego, nawet gdy naszym celem jest odchudzanie albo dieta stricte dla sportowca lub osoby chorującej (np. na cukrzycę) – będzie spełniała założenia jadłospisu, na którym skorzysta także nasza skóra.