Czy regularne posiłki mają znaczenie?
14/06/2019
Jedną z niepodważalnych korzyści powiązanych z cateringiem dietetycznym jest ułatwienie w organizacji posiłków. Każdego dnia otrzymujemy tę samą liczbę dań, bez myślenia o ich przygotowywaniu. Wystarczy wyjąć pudełko z torby i…jeść! Od dawna przecież mówi się, że regularne jedzenie to podstawa w utrzymaniu zdrowej i szczupłej sylwetki. Catering dietetyczny to idealny sposób na wprowadzenie w życie lepszej organizacji związanej z jedzeniem.
Jak to jest z regularnymi posiłkami?
Dlaczego to tak ważne, żeby jeść regularnie? I co to w ogóle oznacza? Niektórzy na myśl o jedzeniu „według zegarka” z góry rezygnują z pomysłu jedzenia regularnie. W istocie jednak nie chodzi o to, żeby ściśle trzymać się codziennie tych samych godzin spożywania poszczególnych posiłków.
Najważniejszą kwestią, która wpływa na masę ciała i wygląd sylwetki jest kaloryczność diety. Jeśli ta będzie dobrana odpowiednio do wieku, płci, dziennej aktywności (w pracy i tej związanej ze sportem), a także wzrostu i masy ciała, to możemy mieć pewność, że zrealizowaliśmy podstawowe założenie dotyczące odpowiedniej podaży energii płynącej z pożywienia w stosunku do naszych indywidualnych cech, rozłożonej na 4-5 posiłków. Jedzenie dużej porcji jedzenia raz lub dwa razy dziennie mogłoby być obciążające dla układu pokarmowego. Ponadto, istniałoby ryzyko, że szybko najemy się daną porcją i nie udałoby się nam zjeść całego przeznaczonego na dany dzień cateringu. Z kolei, ze względów psychologicznych, takie nieregularne lub rzadkie spożywanie posiłków może sprzyjać występowaniu zaburzeń odżywiania.
Jak jeść (nie)regularnie?
Jedzenie nieregularne i doprowadzanie organizmu do stanu głodu powoduje przede wszystkim wzrost stężenia kortyzolu – hormonu stresu – we krwi. Może mieć to znaczne przełożenie na funkcjonowanie całego organizmu, prowadzić do przemęczenia i problemów ze snem, zmniejszenia wydajności na treningach, a także negatywnie wpływać na układ hormonalny (szczególnie kobiecy). Dlatego warto pilnować spożywania tych 4-5 posiłków w ciągu dnia, jakie proponuje nam fit catering.
Ale jak to zrobić, by nie być więźniem zegarka i nie odmierzać restrykcyjnie czasu między poszczególnymi posiłkami dostarczanymi przez catering dietetyczny? Wystarczy trzymać się tych kilku zasad, zalecanych przez dietetyków:
- Śniadanie warto zjeść w ciągu maksymalnie 2 godzin po obudzeniu się.
- Każdy kolejny posiłek jemy co 2,5-4 godziny – zależnie od tego, jak pozwala nam nasz tryb dnia i pracy.
- Kolację warto zjeść na 1-2 godziny przed pójściem spać.
- Jeśli zdarzy się, że przerwa między posiłkami się wydłuży, to kolejny posiłek można zjeść w krótszym odstępie czasu. Tak może być na przykład z obiadem i kolacją lub podwieczorkiem i kolacją. Gdy zjemy obiad/podwieczorek późno i obawiamy się, że szybciej pójdziemy spać, niż przyjdzie czas kolacji – lepiej nie pomijać jedzenia kolacji, a po prostu zjeść ją wcześniej, na przykład 2 godziny po obiedzie/podwieczorku.
Te zasady są na tyle uniwersalne, że nadają się nawet dla osób pracujących zmianowo lub w trybie nocnym, a które korzystają z diety z dowozem. Niezależnie od tego, kiedy kładziemy się spać i kiedy wstajemy, te reguły będą pasować i pomogą w utrzymaniu regularności jedzenia i dostarczaniu organizmowi energii w odpowiednio częstych porcjach.