Jak zacząć jeść świadomie?
17/03/2019
Często jemy w pośpiechu, wykonując przy tym inne czynności, np. oglądamy telewizję lub pracujemy. Jesteśmy permanentnie zajęci i nie przykładamy zbyt wiele uwagi do tego co i jak jemy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy nieodpowiedni sposób żywienia staje się naszym nawykiem. W związku z tym przedstawimy kilka wskazówek jak zacząć jeść świadomie. Zastosowanie ich w życiu codziennym pomoże nabrać odpowiednich nawyków żywieniowych i sprawi, że proces dbania o sylwetkę stanie się przyjemniejszy i bardziej skuteczny.
Czym właściwie jest świadome odżywianie?
Świadome jedzenie to zbiór reguł, które pomagają skupić się na tym co i w jaki sposób spożywamy. Jesteśmy w stanie określić jak dany posiłek wygląda, pachnie czy smakuje, ale nie tylko. To też doskonały sposób na sprawdzenie dlaczego właściwie jemy (z nudów, z głodu, a może jest to reakcja na stres) i jak czujemy się w trakcie spożywania posiłku.
Korzyści świadomego spożywania posiłków
Istnieje wiele korzyści wynikających ze świadomego jedzenia. Kiedy koncentrujesz się na tym, jak jesz, czerpiesz przyjemność ze spożywania posiłków. Możesz wsłuchać się w swoje ciało i dowiedzieć się, jak jedzenie wpływa na Ciebie. Poznajesz prawdziwy smak jedzenia, które spożywasz – dzięki temu odkrywasz nowe potrawy i swoje preferencje. Dostrzegasz moment, kiedy jesteś już najedzony i unikasz przejedzenia. Dokładniej przeżuwasz, co wpływa korzystnie na proces trawienia. Uważne jedzenie zapobiega podjadaniu, a także zajadaniu stresów. Warto podkreślić, że świadome jedzenie nie jest modą ani dietą. Chodzi o wykształcenie zdrowego nastawienia do jedzenia i poznanie jego wpływu na nasze ciało i samopoczucie.
Jedz kiedy jesteś głodny
Brzmi prosto, prawda? – Głód ma wiele postaci, np. szybciej stajemy się głodni po ciężkim treningu, a później odczuwamy go, kiedy spędziliśmy popołudnie na oglądaniu ulubionego serialu. Zwracaj uwagę na znaki, jakie wysyła Twoje ciało, gdy jesteś naprawdę głodny. Naucz się rozpoznawać, jak Twój organizm sygnalizuje ten stan – ograniczysz możliwość jedzenia z nudów. Głód “prawdziwy” narasta stopniowo i pojawia się kilka godzin po posiłku, wówczas mamy uczucie, że żołądek jest pusty i się “zaciska”, ssie lub burczy, czasem odczuwa się słabość lub zdekoncentrowanie, które szybko znika po zjedzeniu. Natomiast odmianę emocjonalną głodu będzie charakteryzować nagłe pojawienie się, bez względu na odstęp czasowy od ostatniego posiłku. Brak dolegliwości ze strony żołądka, prawdopodobnie wystąpi razem z uczuciem smutku lub zdenerwowania i nie minie, kiedy coś przekąsisz.
Wypracuj rutynę spożywania posiłków
Nie martw się, jeśli masz trudności z regularnym spożywaniem posiłków z powodu pracy zmianowej, zobowiązań rodzinnych, czy trybu życia. To kiedy i jak jesz jest bardzo ważne, ale na niektóre czynniki nie mamy wpływu. Podczas jedzenia unikaj rozpraszaczy, skup się na spożywanym posiłku. Na przykład, jeśli masz tendencję do jedzenia podczas oglądania telewizji, spróbuj przenieść się do stołu z dala od niego. Będziesz cieszyć się jedzeniem i lepiej odczujesz jego smak, gdy się na nim skupisz. Wygospodaruj czas na posiłki, jeśli to możliwe i jedz w spokojnym miejscu. Być może będzie to dobry moment na spędzenie czasu z najbliższymi.
Jedz wolno i odczuwaj
Staraj się zaangażować zmysł węchu i smaku podczas spożywania posiłków. Przeżuwaj powoli, skupiając się na doznaniach. Bardzo możliwe, że w ten sposób na nowo „odkryjesz” potrawy, które wydawały się dobrze znane. Zwróć uwagę na fakturę jedzenia i zastanów się, jak smakuje. Rozkoszuj się nim!
Ciesz się posiłkiem!
Powyższy artykuł ma skłonić Cię do zwracania uwagi na sposób, w jaki spożywasz posiłki. Jeśli chcesz nauczyć się jeść świadomie, spróbuj pozbyć się negatywnych myśli o jedzeniu. Postrzegaj je jako źródło energii i dobrego samopoczucia. Doceniaj przyjemność wiążącą się z jego spożywaniem. Dieta to nie kara.
Praktykuj świadome jedzenie
Na początku wdrożenie powyższych zasad może być trudne, nienaturalne. Daj sobie czas! Wprowadzanie dobrych nawyków wymaga systematyczności i pracy – potrzeba średnio dwóch miesięcy, aby coś stało się nawykiem. Sprawdź, które rozwiązania są odpowiednie dla Ciebie, eksperymentuj i znajdź swój własny sposób świadomego spożywania posiłków.