17/05/2020
Okres kwarantanny spowodowanej koronawirusem w Polsce trwa już ponad dwa miesiące. Wiele się w tym czasie wydarzyło i każdy ma prawo odczuwać ogólne zmęczenie psychiczne, spadek motywacji i chęci do działania. Jak dobrze żyć podczas światowej pandemii, kiedy nad wieloma rzeczami nie mamy kontroli? Jak pokierować swoim życiem na co dzień, aby żyło nam się lepiej? Aktualnie mamy więcej czasu na zadbanie o siebie, ale czy na pewno zajmujemy się tym, co najważniejsze?

Zadbanie o podstawowe potrzeby na co dzień może świetnie wpłynąć na samopoczucie oraz ogólny poziom satysfakcji człowieka. Musimy w tej nowej rzeczywistości odnaleźć siebie i wyznaczyć granice związane z życiem prywatnym i zawodowym. W krótkim czasie, często na małych przestrzeniach zaczęło się kumulować dużo energii niekoniecznie pozytywnej, która może powodować tarcia pomiędzy domownikami. Wystarczy zadbać o siebie na pierwszym miejscu, aby nie stracić kontaktu z samym sobą. Chodzi tu przede wszystkim o stworzenie nowej rzeczywistości, rytuałów i nawyków, które zapewnią przewidywalność i systematyczność na co dzień. To z kolei pozytywnie wpłynie na realizację celów i poczucie sprawczości. Realizacja zaplanowanych działań będzie bodźcem do wyznaczania kolejnych, a to poprawi ogólny poziom motywacji do działania. Co jednak robić, jeśli tej motywacji nie ma?

Trzy najważniejsze czynniki, które pomogą odzyskać motywację i chęć do działania:

1. Adaptacja – inaczej dostosowanie zachowania do wymogów sytuacji. Im szybciej każdy będzie w stanie stworzyć nowe warunki funkcjonowania, tym lepiej przebiegnie proces przyzwyczajania się do nowych warunków życia. Proces zmiany zawsze jest ciężki, ale po nim następuje automatyzacja nawyków i życie zaczyna toczyć się według wypracowanego rytmu.

2. Elastyczność – w skrócie to umiejętność dostosowania swojego zachowania do zmieniających się warunków. Im lepiej człowiek potrafi się uelastycznić w trudnych sytuacjach, tym lepiej radzi sobie z codziennymi wyzwaniami. Może wyzwaniem było przeniesienie pracy do domu i w tym samym momencie opieka nad dziećmi. To trudne zadanie, ale jak najbardziej do zrealizowania. Wszystko zaczyna się od nas samych.

3. Wdzięczność – rozumiana jako emocja potrafi w niesamowity sposób poprawić nastrój. Praktyka codziennej wdzięczności może mieć zbawienny wpływ na ogólne samopoczucie. Skupianie się na tym, co w życiu jest darem, poprawia nastrój, co w konsekwencji wpłynie pozytywnie się na innych ludzi np. członków rodziny. Wdzięczność można praktykować każdego dnia rano lub wieczorem skupiając się na kilku rzeczach, za które każdego dnia można po prostu podziękować.

Będąc świadomym powyższych aspektów warto zagospodarować swój czas na rzeczy naprawdę ważne. Mowa tutaj o tym, co wpływa zbawiennie na zdrowie każdego człowieka. Może nie są to odkrywcze rzeczy, ale łatwo jest o nich zapomnieć w czasach pandemii. Warto wyróżnić pięć fundamentów, na których proponujemy opierać się każdego dnia. Zapewnią one zdrowie fizyczne i psychiczne, większą efektywność w działaniu, lepszą koncentrację i kreatywność każdego dnia. Należą do nich:

1. Potrzeby fizjologiczne

sen
nawodnienie
jedzenie
schronienie
seks

Fizjologii jeszcze nikt nie oszukał. Jest to raczej oczywiste, ale przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo niektórym z powyższych.

2. (Odpowiednie) Żywienie

Warto zwrócić uwagę na użyty tutaj termin. Unikając słowa ‘dieta’ i ‘zdrowe żywienie’ człowiek przestaje być niewolnikiem jedzenia. Dieta może oznaczać, że mój styl żywienia kiedyś się skończy. Dzisiaj jestem na diecie, a jutro już nie. Warto nazwać to prostu żywieniem, stylem życia czy codziennością. Słowo zdrowe może oznaczać coś zupełnie innego dla osoby z nietolerancją laktozy i celiakią, aniżeli dla zdrowego człowieka bez alergii pokarmowych. Wyrażenie odpowiednie żywienie każdy może zdefiniować na swój sposób. Odpowiednie żywienie zaczyna się od momentu przebudzenia. Poranna zielona herbata, kawa i woda utrzymują wysoki poziom skupienia podczas pracy. Spożywając posiłki co 3-4 godziny można łatwo wprowadzić rytm dnia, który pomoże w nabieraniu innych dobrych nawyków. Warto również nagradzać się za zrealizowane cele. Dobrym przykładem mogłaby być mała słodycz lub paczka popcornu do wieczornego serialu w gronie najbliższych. Warto we wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek.

3. Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym aspektem, który nie tylko wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia, ale wprowadzi systematyczność do każdego dnia. Z obecnymi regulacjami zostaje nam dostosowanie aktywności fizycznej do możliwości, jakie mamy. Siłownie wprawdzie są zamknięte, ale trening nie musi wiązać się z wyprawą do fitness klubu. Regularny spacer, jogging czy ćwiczenia domowe sprawdzą się świetnie niezależnie od sytuacji. Podczas ćwiczeń zapewniamy sobie ogromny zastrzyk energii, wyrzut endorfin i aktywację układu nagrody. Lepiej jest trenować mniej, ale systematycznie. Łatwo jest postawić sobie wielki cel i rzucić się na głęboką wodę, by potem zaniechać uprawiania sportu, bo robi się zbyt ciężko.

4. Wyciszenie

Praktyka uważności, medytacji czy po prostu wyciszenia są niezbędnymi elementami, często niedocenianymi w obecnych czasach. Zbawienne rzeczy dzieją się w momencie, kiedy możemy choć na moment wyłączyć się z hałaśliwego świata. Zbyt duża liczba bodźców sprawia, że tracimy kontakt z samym sobą. Potrzebujemy wówczas połączyć się ze swoim wnętrzem, oddechem i myślami. Dla niektórych każdy dzień jest walką o przetrwanie — dosłownie. Dzień wypełniony stresem, presją i nerwami, który nigdy się nie kończy. Nie da się żyć w ciągłym stresie. Dlatego jakakolwiek forma wyciszenia, choćby przez 15 minut każdego dnia, długofalowo może zadziałać korzystnie.

5. Aktywność intelektualna

Mózg człowieka jest niesamowicie plastycznym organem potrzebującym ciągłej stymulacji, aby się rozwijać. W okresie pandemii można łatwo zapomnieć o rozwoju intelektualnym. Można znaleźć wymówki, że nie ma na to czasu, bo trzeba się zająć pracą, spędzaniem czasu z rodziną i innymi obowiązkami, które często odbywają się na małej przestrzeni. Nabywanie nowej wiedzy stymuluje nasz mózg do niesamowitego zjawiska nazywanego neurogenezą. Jest to proces, podczas którego tworzą się  nowe neurony w mózgu, dzięki czemu wzmagają się procesy odpowiedzialne za kreatywne działanie. Na neurogenezę pozytywnie wpływają również:

suplementacja kwasami omega 3, kwasem foliowym i kurkuminą
odpowiedni sen i seks
wysiłek fizyczny
okresowe posty typu intermittent fasting

Co zaburza neurogenezę mózgu?

stres
zaburzenie snu i rytmu dobowego
alkohol
sztywna i nieurozmaicona dieta

Należy dać sobie trochę przestrzeni i poświęcić czas na edukację. Jak wiemy organy nie używane zanikają 🙂

Warto nauczyć się tworzenia „nowej normalności” w dzisiejszej codzienności. Pamiętając o najważniejszych życiowych aspektach bez trudu poradzimy sobie z wyzwaniem, w obliczu którego stanęliśmy. Patrząc w przyszłość pomyśl, co zrobisz, jak to wszystko się skończy. Wiemy, że #DASZRADĘ

Mateusz Brela
Ekspert Fitness Catering do spraw żywienia, psychodietetyki i motywacji sportowej

Źródła:
Jarczewska-Gerc, Ewa. Koronawirus: jak zachować motywację w czterech ścianach? (2020) https://www.youtube.com/watch?v=RXoMCNH_ZJg&t=
Masłowski, Jacek. Webinarium: Męskość podczas zarazy. (2020)
Athletic development, Oddech kawa czy oddech whisky. (2020)
Eichelberger, Wojciech. Świat z dykty. Koronawirus testuje odporność systemu i ludzi. (2020). https://wojciecheichelberger.pl/swiat-z-dykty/
Krajowa reprezentacja doktorantów. 3 rzeczy, dzięki którym Twój mózg może więcej. (2018). https://krd.edu.pl/3-rzeczy-dzieki-ktorym-twoj-mozg-moze-wiecej/

Aleksandrów ŁódzkiAndrychówAugustówBędzinBełchatówBemowo WarszawaBiała PodlaskaBiałołęka WarszawaBiałystokBielany WarszawaBielsko BiałaBiłgorajBłonieBochniaBrodnicaBrzegBrzeskoBydgoszczBytomChełmChorzówChoszcznoCiechanówCiechocinekCzechowice DziedziceCzeladźCzęstochowaDąbrowa GórniczaElblągEłkGarwolinGdańskGdyniaGiżyckoGliwiceGnieznoGóra KalwariaGorzów WielkopolskiGostyńGostyninGrodzisk MazowieckiGrójecGrudziądzIławaImielinInowrocławJarocinJastrzębie ZdrójJaworznoJelenia GóraJózefówKaliszKartuzyKatowiceKielceKnurówKobyłkaKołoKołobrzegKoninKościanKościerzynaKoszalinKrakówKrotoszynKutnoKwidzynŁaziska GórneLęborkLędzinyLegionowoLegnicaLesznoLimanowaŁódźŁomiankiŁowiczLublinLubońŁukówMalborkMarkiMikołówMińsk MazowieckiMławaMokotów WarszawaMosinaMyśleniceMysłowiceMyszkówNiepołomiceNiewieścinNowy Dwór MazowieckiNowy SączNowy TargOchota WarszawaOławaOleśnicaOlsztynOpoleOrzeszeOsielskoOstródaOświęcimOtwockOżarów MazowieckiPabianicePiasecznoPiekary ŚląskiePiłaPiotrków TrybunalskiPłockPłońskPolicePoznańPraga Północ WarszawaPraga Południe WarszawaPruszcz GdańskiPruszkówPszczynaRadlinRadomRadzyminRawa MazowieckaRedaRembertów WarszawaRuda ŚląskaRumiaRybnikRzeszówSiedlceSiemianowice ŚląskieSieradzSkawinaSkierniewiceSłupskSochaczewSolec KujawskiSopotSosnowiecŚremŚroda WielkopolskaŚródmieście WarszawaStarachowiceStargardStarogard GdańskiSulejówekSuwałkiSwarzędzŚwidnicaŚwidnikŚwiecieŚwiętochłowiceSzczecinSzczytnoTargówek WarszawaTarnówTarnowskie GóryTczewTomaszów LubelskiTomaszów MazowieckiToruńTrójmiastoTrzebnicaTurekTychyUproszczona nazwaUrsus WarszawaUrsynów WarszawaWadowiceWągrowiecWałbrzychWarszawaWawer WarszawaWejherowoWesoła WarszawaWieliczkaWilanów WarszawaWładysławowoWłochy WarszawaWłocławekWodzisław ŚląskiWola WarszawaWołominWolsztynWrocławWrześniaWyszkówZąbkiZabrzeZakopaneZamośćZawiercieZduńska WolaZgierzZgorzelecZielona GóraZielonkaŻoliborz WarszawaŻoryŻyrardówŻywiec