
Co powinniśmy jeść na kolację?
Błędy popełniane w jedzeniu kolacji
Dietetyczna i jednocześnie sycąca kolacja jest bardzo ważna dla wszystkich osób redukujących tkankę tłuszczową. Zapobiega ona nocnemu podjadaniu i kłopotom ze snem, które zaburzają regenerację. Kolacja powinna stanowić 20% wartości energetycznej diety. Najlepiej, aby składały się na nią warzywa, które nie posiadają właściwości wzdymających, produkty z dużą ilością białka i pełnoziarniste zbożowe.
Wielkim błędem jest spożywanie przed snem pizzy, owoców, słodkich przekąsek, fast foodów i wszelkiej maści tłustych dań. Zdrową kolację należy zjeść trzy godziny przed snem. Objadanie się na noc przyczynia się do nadwagi, otyłości, problemów z zasypianiem i sprawia, że poziom cukru we krwi się nie obniża, co może poskutkować nietolerancją insuliny i cukrzycą typu 2.
Idealne produkty na kolację
Sałatki są jednym z najlepszych wyborów ostatniego posiłku. Unikać się w nich powinno cebuli, pora i szczypiorku, za to można postawić na ogórki, sałatę, pomidory, kiełki, gotowane warzywa, cytrusy i melony. Wszystkie wymienione produkty mają niską zawartość błonnika, co jest istotne przed zaśnięciem. Taką sałatkę uzupełnić można kilkoma kromkami pełnoziarnistego pieczywa, rybami morskimi albo drobiem – w tym wędlinami drobiowymi. Dieta pudełkowa zapewnia wyłącznie tego rodzaju zdrowe kolacje np. w ramach zdrowej diety na co dzień.
Przykładowe dania do sporządzenia na kolację
Ciekawym pomysłem jest również sałatka z kaszy gryczanej, ugotowanych buraków, szpinaku i selera naciowego, dla osób, które wolą zjeść więcej węglowodanów złożonych przed snem. Z kolei sałatka warzywna z tofu, zawierająca pomidory, paprykę, pora, koperek i wspomniany ser jest bardzo delikatnym posiłkiem. Wiele podobnych przepisów znajduje się w diecie pudełkowej, która zapewnia spożywanie zdrowych kolacji. Dieta Basic jest jednym z jadłospisów, w ramach których można jeść klasyczne dania w zdrowszych wariantach.
Warto wspomnieć jeszcze o popijaniu kolacji wodą zamiast innymi napojami. Oczywiście wykluczone są wszelkiego rodzaju słodzone napoje, ale nie powinno się pić także kawy ani herbaty przed snem. Działają one pobudzająco i utrudniają zasypianie. Naturalnym środkiem nasennym jest za to ciepłe mleko, ale jego także należy unikać przed snem, gdyż może wywoływać bóle brzucha, a nawet biegunki.