Co to jest histamina i dlaczego organizm jej często nie toleruje?
Co to jest histamina i dlaczego powstało coś takiego jak „dieta antyhistaminowa”? Czy jest to składnik, którego faktycznie należy unikać? Odpowiadamy na te i inne ważne pytania związane z histaminą!
Histamina – co to za związek?
Histamina wzbudza ostatnio wiele kontrowersji, a w internecie można spotkać się ze specjalnym określeniem – „dieta antyhistaminowa”. Co to jest histamina i dlaczego mówi się o niej tak dużo?
Jest to hormon tkankowy, który należy do amin biogennych. W formie nieaktywnej magazynowany jest w komórkach tucznych (inaczej mastocytach, które występują w błonach śluzowych i tkance łącznej). Pod wpływem różnych czynników (m.in. zmiany temperatury, kontaktu z alergenem) jest z nich uwalniany.
Histamina odpowiada za skurcz mięśni gładkich, a także regulację wydzielania hormonów (m.in. przedniego płata przysadki). Jednak rosnące zainteresowanie tym związkiem wynika przede wszystkim z faktu, że pośredniczy również w powstawaniu reakcji alergicznej. Dlatego, gdy dojdzie do kontaktu alergenu z błoną śluzową, histamina jest uwalniana z komórek tucznych. Pojawiają się objawy, takie jak zmiany skórne, duszności, katar sienny, biegunka, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Histamina – objawy nietolerancji
Problem w tym, że wspomniane objawy mogą wystąpić, nawet gdy nie pojawił się alergen. Wynika to z nietolerancji histaminy, która pojawia się na skutek zmniejszenia aktywności lub
braku enzymu DAO (czyli diaminooksydazy odpowiedzialnej za rozkład histaminy w jelicie).
Nieprzyjemne objawy nietolerancji histaminy mogą pojawić się nie tylko na skutek obniżenia aktywności enzymu DAO. Ich przyczyną jest również zwiększenie poziomu histaminy obserwowane m.in. w przewlekłych stanach zapalnych jelit, podczas chorób infekcyjnych i antybiotykoterapii. W związku z tym, że histamina występuje w żywności, zaleca się wyeliminowanie ze zdrowego menu produktów, które są jej źródłem.
W czym jest histamina?
Wiesz już co to jest histamina, więc czas odpowiedzieć na pytanie, w jakich produktach występuje (lub które z nich stymulują jej wydzielanie). Oto lista tych, które nie powinny pojawić się w Twojej diecie, gdy histamina wywołuje objawy przypominające alergię:
- orzechy włoskie i nerkowca;
- sery dojrzewające;
- ocet;
- produkty wędzone i konserwowe;
- owoce morza;
- kiszona kapusta;
- szpinak;
- bakłażan;
- soja;
- pomidory i przetwory pomidorowe (ketchup, koncentrat);
- niektóre owoce (papaja, śliwki, awokado, gruszki, cytrusy, banany, truskawki, kiwi);
- przyprawy: curry, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, anyż, chili;
- napoje energetyzujące;
- czarna herbata;
- kakao;
- czekolada;
- czerwone wino;
- drożdże.
Ważne jest również czytanie składu kupowanych produktów. Zaleca się, aby unikać tych o wysokim stopniu przetworzenia. Dlatego wyłącz z diety wszystkie te, które mają w składzie sztuczne barwniki i konserwanty.
Produkty bez histaminy, które warto włączyć do diety
Obawiasz się, że jeśli wykluczysz z diety produkty z histaminą, stanie się ona mało urozmaicona i niesmaczna? Nie musi tak być! Jest wiele produktów bez histaminy, które są pyszne, zdrowe i można przygotować z nich zarówno „dania na słono”, jak i fit desery.
Jeśli musisz stosować dietę antyhistaminową, możesz spożywać m.in.:
>>>TA DIETA POMOŻE CI SPOŻYWAĆ MNIEJ HISTAMINY<<<
- zboża (oprócz pszenicy),
- warzywa (poza tymi, które zostały wymienione wyżej – dozwolone są m.in. ogórki, buraki, marchew, cukinia),
- mleko i produkty mleczne,
- owoce (oprócz tych, które są opisane jako niedozwolone).
Poza tym objawy przypominające alergię mogą pojawiać się w wyniku silnego stresu. Dlatego warto włączyć do diety produkty, które wspomagają pracę układu nerwowego, a tym samym odgrywają ważną rolę w walce ze stresem. Jeśli mowa o diecie antyhistaminowej, zalecane są produkty zbożowe (m.in. kasza gryczana, ryż brązowy, komosa ryżowa), które są bogate w magnez oraz witaminy z grupy B. Poza tym warto sięgać po oleje roślinne obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 np. lniany.