Czy kawa przyspiesza metabolizm?
Smak i aromat kawy podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Choć to jeden z najczęściej wybieranych napojów, zdania na temat jego wpływu na zdrowie są podzielone. Jedni mówią, że kawa szkodzi, a inni zachwalają jej prozdrowotne właściwości. Niektórzy twierdzą nawet, że może pomagać w odchudzaniu. Czy to prawda?
Jak poprawić metabolizm?
Jeśli walczysz z nadmiernymi kilogramami, pewnie interesuje Cię odpowiedź na pytanie o to, co pobudza metabolizm? Oto co możesz zrobić, aby ułatwić sobie drogę do szczupłej sylwetki:
- dbaj o regularne spożywanie posiłków (zachowaj odstępy nie dłuższe niż 4 godziny i pamiętaj o tym, że kolację należy zjeść najpóźniej 2 godziny przed snem),
- wprowadź do jadłospisu produkty bogate w białko (chude mięso i ryby, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych) i błonnik pokarmowy (świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki, nasiona, orzechy),
- unikaj mocno restrykcyjnych diet,
- połącz zdrową dietę z regularnymi treningami.
A co z kawą? Jaki jest wpływ kofeiny na metabolizm? Związek ten pobudza wydzielanie noradrenaliny – hormonu, który przyspiesza metabolizm. Dlatego, jeśli wybierzesz kawę dobrej jakości i będziesz pamiętał, że należy pić ją z umiarem, warto, żeby pojawiła się w diecie odchudzającej.
Kofeina a tkanka tłuszczowa
Na pytanie o to, co pobudza metabolizm, można odpowiedzieć, że kawa. Czy na tym kończy się jej rola, jeśli chodzi o wspomaganie procesu odchudzania? Okazuje się, że nie, kofeina w niej zawarta:
- stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej;
- zwiększa poziom energii, co przekłada się na większą chęć do ćwiczeń fizycznych, które obok diety odgrywają bardzo ważną rolę w procesie odchudzania;
- zmniejsza apetyt, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko, że sięgniesz po niezdrowe przekąski między posiłkami.
Pozostaje jeszcze pytanie o to, jaka kawa na odchudzanie będzie najlepsza i czy każdy może skorzystać z jej cennych właściwości.
Kawa kawie nierówna – wybierz taką, która pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy
Czy kawa rozpuszczalna pobudza metabolizm tak samo, jak ta, której ziarna zmielisz samodzielnie? A czy cappuccino pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, w takim stopniu, jak kawa bez mleka? Biorąc pod uwagę, że kawa kawie nierówna warto zastanowić się, która z nich będzie najlepsza, jeśli chodzi o dietę odchudzającą.
Przede wszystkim ta, która nie jest dosładzana białym cukrem. Jeśli koniecznie chcesz wypić słodszą kawę, postaw np. na ksylitol lub stewię. Poza tym zrezygnuj z dodatku śmietanki i syropu. Sprawią one, że „mała czarna” będzie bardziej kaloryczna, co nie ułatwi odchudzania.
A co z wyborem między kawą rozpuszczalną, a mieloną (lub sprzedawaną w ziarnach)? Lepsza będzie druga opcja. Kupując kawę rozpuszczalną, nie wiesz, jaki był stan ziaren przed zmieleniem. Niestety jest to wykorzystywane do tego, aby produkować ją na bazie tych gorszej jakości. Tym samym kawa rozpuszczalna zawiera mniej cennych składników – takich, jak chociażby polifenole, które działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Odgrywają ważną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób, które mogą towarzyszyć nadwadze i otyłości (m.in. miażdżycy, cukrzycy typu II).
Po jakim czasie działa kawa?
Wiesz już, że kawa, która trafia do Twojego organizmu, przyspiesza przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. A jak wygląda metabolizm kofeiny i po jakim czasie zaczyna działać?
Metabolizm kofeiny odbywa się w wątrobie (głównie z udziałem cytochromu P450), gdzie rozkładana jest do teobrominy, teofiliny oraz paraksantyny. Efektem tego jest m.in. przyspieszenie pracy serca, lepsze zaopatrzenie mięśni w krew oraz uwolnienie zapasów glikogenu.
Kofeina zaczyna działać po upływie około 20-30 minut od wypicia kawy, a stan pobudzenia może utrzymywać się od 2 do 3 godzin. Z kolei po upływie 4-6 godzin z organizmu wydalana jest połowa kofeiny, która została przyjęta z kawą (lub innym jej źródłem np. napojem energetyzującym).
Kawa na diecie – czy warto?
Na koniec dobrze jest odpowiedzieć na pytanie o to, czy w ogóle warto sięgać po kawę? Jak widać jej picie może przynieść pewne korzyści. Pamiętaj jednak, że jak zawsze ważny jest umiar. Nadmiar kofeiny może zaszkodzić – pojawią się niepożądane objawy pod postacią kołatania serca, drżenia rąk, bólu głowy itd.
Poza tym, jeśli kawa ma sprzyjać odchudzaniu, nie może zawierać cukru, śmietanki, czy syropu. W przeciwnym razie na nic zda się jej zdolność do pobudzania metabolizmu.
Są jednak sytuacje, gdy będziesz musiał zrezygnować z picia kawy – nawet jeśli będzie to napój bez cukru i śmietanki, zrobiony na bazie najwyższej jakości ziaren. Mowa tu o chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, refluksie żołądkowo-przełykowym, czy nadciśnieniu tętniczym. Na szczęście w tym przypadku są inne sposoby na zwiększenie poziomu energii i przyspieszenie metabolizmu. Nie zapominaj o tym, że oprócz kawy może pomóc regularne spożywanie posiłków (jeśli nie masz czasu na gotowanie, pomyśl nad zamówieniem fit cateringu), a także duża ilość ruchu.