Czy można pogodzić słodycze i dietę redukcyjną?
Powszechnie wiadomo, że spożywanie słodyczy na diecie redukcyjnej jest bardzo niewskazane. Czy jednak oznacza to, że jest ono w ogóle niemożliwe? Niezupełnie, choć można sobie na nie pozwolić tylko pod warunkiem ścisłego przestrzegania pewnych zasad, w przeciwnym wypadku słodycze mogą zniweczyć progres, jaki zapewniła dieta pudełkowa.
Kiedy można pozwolić sobie na słodycze na diecie redukcyjnej?
>>>Z TĄ DIETĄ KIEDY CHCESZ! <<<
Oczywiście zdrowe odchudzanie wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Każde zdrowe menu przede wszystkim zapewnia podaż witamin, składników mineralnych i makroskładników na odpowiednim poziomie, więc opiera się na produktach, które nie są przetworzone, jak warzywa i owoce. W dalszej kolejności znajdują się produkty o wysokiej wartości odżywczej, a dopiero na samym końcu słodycze i inne produkty o niższej wartości – nie powinny one stanowić więcej niż 10 podaży energetycznej.
Z pewnością słodyczy nie należy jeść codziennie, albowiem doprowadzić to może do zaburzenia ośrodka głodu i sytości. Dopóki cukier nie występuje jednakże w jadłospisie w nadmiarze, wówczas szkody przez niego czynione są ograniczone. Bardzo ważne jest też to, żeby słodycze nie stanowiły osobnego posiłku, ale były dodatkiem do pełnowartościowego dania, co pozwala zniwelować skutki wysokiego indeksu glikemicznego.
Deser powinno się zaplanować po posiłku bogatym w błonnik, ten ostatni bowiem spowalnia wchłanianie węglowodanów prostych. Osoby aktywne fizycznie mogą natomiast zdecydować się na deser w porze około treningu – ważne jest jednak, żeby taka wysokoenergetyczna słodka przekąska nie zastępowała pełnowartościowego posiłku, zwłaszcza tego spożywanego po ćwiczeniach.
Po jakie słodycze sięgać?
Najlepszym rozwiązaniem są zdecydowanie owoce, które można spożywać w dowolnej formie – samodzielnej przegryzki, sałatki owocowej, koktajli i wyciskanych soków. Kiedy jednak pojawia się ochota na słodycze, wówczas często dotyczy ona raczej produktów, których skład oparty jest na cukrze, jak czekolada albo cukierki. Po wyroby czekoladowe najlepiej sięgać obliczu sytuacji stresujących, ponieważ podczas jedzenia słodyczy, w mózgu wydzielają się receptory odpowiedzialne za poprawę samopoczucia, które zwiększają poziom szczęścia i redukują odczuwanie stresu.
Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na włączenie słodyczy do menu jest dieta cateringowa. W jej ramach często dostępne są bowiem zdrowe desery, przygotowane z wysokiej jakości składników, które nie zakłócą skuteczności diety. Można próbować je spożywać na własną rękę, ale trzeba zwracać uwagę na ich kaloryczność, skład i jakość, a przede wszystkim nie przesadzać z ilością.
Co po zjedzeniu słodyczy podczas redukcji?
Największy wypływ na sylwetkę mają codzienne nawyki żywieniowe, a jednorazowe wybryki. Wobec tego zjedzenie słodkości, nawet w nadmiarze, nie musi oznaczać zniweczenia długotrwałego wysiłku, ale pod warunkiem, że było to jednorazowe odstępstwo od normy. Nie można pozwalać sobie na regularne zajadanie się łakociami, ponieważ doprowadzi to do znacznego przekroczenia popytu kalorii i wypełnienia zapotrzebowania przekąskami pozbawionymi wartości odżywczych, które zmagazynowane zostaną w postaci tkanki tłuszczowej.
Nie należy też dopatrywać się w chwili słabości negatywów, zamiast tego powinno się przekuć ją w coś pozytywnego. Nadwyżka kaloryczna oznacza, że trzeba tę energię zużytkować, w związku z czym zjedzenie słodyczy stanowi doskonały pretekst do dodatkowej aktywności fizycznej, jak dodatkowy spacer albo dłuższy trening. Nawet duża nadwyżka może zostać w ciągu kilku dni zbilansowana za sprawą większej intensywności wysiłku.
Ponadto zdrowa dieta nawet w okresie redukcji to taka, która pokrywa zapotrzebowania. Być może przyczyną podjadania słodkości był właśnie głód i fakt, iż podaż kaloryczna w jadłospisie stoi na zbyt niskim poziomie. Całkiem prawdopodobne, że organizm domaga się dodatkowej dawki energii, której w obecnym jadłospisie mu brakuje. Jest to kolejny z powodów, dla których fit catering stanowi optymalne rozwiązanie – dieta redukcyjna jest w jego ramach dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Pomoc dietetyków pozwala na uniknięcie sytuacji, w których występują napady głodu, które skutkują zbyt wysoką podażą bezwartościowych kalorii. Jednorazowe spożycie słodyczy raz na kilka tygodni, po którym zwiększona zostanie przez kilka dni intensywność wysiłku, nie zaprzepaści efektów redukcji. Nie da się jednak zdrowo i skutecznie odchudzać, jeśli regularnie je się słodkości.