Czym jest Dieta Samuraja i kto powinien z niej skorzystać?
Swego czasu w dietetyce najpopularniejszą dietą była dieta paleo. Jednak jej zwolennicy postanowili pójść o krok dalej. I tak oto, za zaleceniami opisanymi w książce Nate’a Miyaki, fana Bruce’a Lee i edukatora żywieniowego, powstał sposób odżywiania o nazwie „Dieta Samuraja”. Czym jest Dieta Samuraja, jakie są jej zasady, komu najbardziej ją polecamy? A przede wszystkim – czy jest to zdrowa dieta?
Zasady Diety Samuraja
Nate Miyaki, konstruując zalecenia w Diecie Samuraja, inspirował się sposobem odżywiania japońskich wojowników. Stąd też można stwierdzić, że łączy ona w sobie zasady żywienia diety paleo, intermittent fasting oraz carb-backloading. Co to wszystko oznacza?
Otóż, podobnie jak w paleo, Dieta Samuraja opiera się na wysokiej podaży mięsa, ryb, a także jaj, zdrowych tłuszczy, warzyw i niedużej ilości owoców. Jednocześnie eliminuje się w niej źródła węglowodanów, które zawierają w sobie związki antyodżywcze, takie jak na przykład lektyny, fityniany, alkaloidy czy glukozynolany. Przez to w Diecie Samuraja nie ma miejsca na warzywa kapustne czy strączki. W menu tej diety nie znajdziemy także węglowodanów zawierających gluten oraz produktów zbożowych przetworzonych. Natomiast w przeciwieństwie do diety paleo, w tym sposobie odżywiania dozwolone są ziemniaki, zboża bezglutenowe, takie jak na przykład kasza gryczana i ryże oraz pseudozboża (np. komosa ryżowa, amarantus).
Dieta Samuraja bazuje także na zasadach podejścia żywieniowego zwanego carb-backloading. Polega to na manipulowaniu ilością spożywanych węglowodanów zależnie od pory dnia i treningu. Najczęściej opiera się na ograniczeniu tego makroskładnika w pierwszej części dnia i przesunięciu większości dziennej podaży węglowodanów na popołudnie i wieczór. Pierwsze posiłki w ciągu dnia to z reguły dania białkowo-tłuszczowe. Oczywiście rozkład makroskładników w ciągu dnia może być w tej diecie nieco inny, w zależności od indywidualnych predyspozycji (np. godzin pracy, treningu, snu).
Ponadto dieta Samuraja czerpie z podejścia intermittent fasting, w którym to stosuje się w ciągu dnia kilka godzin tak zwanego „okna żywieniowego”. W tym danym okresie zaleca się spożycie wszystkich posiłków zaplanowanych na ten dzień. Jednak podobnie jak w przypadku zasad carb-backloading, także liczba godzin okna żywieniowego oraz jego umiejscowienie w ciągu doby mogą być różne. A nawet nie jest to koniecznością, jeśli zdecydujesz się na Dietę Samuraja.
Korzyści związane z Dietą Samuraja
Z uwagi na zasady opisywanej diety, jest ona zalecana zwłaszcza osobom, które są aktywne fizycznie, a jednocześnie są zainteresowane dietą paleo. Dieta Samuraja uwzględnia zasady diety paleo, jednak pozwala się w niej na modyfikację zwłaszcza ilości i jakości spożywanych węglowodanów – bowiem to właśnie ten makroskładnik jest kluczowy dla organizmu poddawanego intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.
Nie oznacza to jednak, że osoby ćwiczące nieregularnie lub na niskiej intensywności nie mogą korzystać z Diety Samuraja. Z uwagi na wykluczenie w tym menu źródeł substancji antyodżywczych, jak na przykład glukozynolany czy lektyny, Dieta Samuraja może się także świetnie sprawdzić u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Zatem przy chorobie Hashimoto czy autoimmunologicznym zapaleniu stawów – jak najbardziej warto ją wypróbować.
Dzięki rozsądnemu podejściu do zasad tego sposobu odżywiania, można z pewnością stwierdzić, że jest to zdrowa dieta. Jeśli jednak przeraża Cię brak w tym menu pieczywa czy też nie wiesz, jak zadbać o różnorodne posiłki – to oddaj przygotowanie diety cateringowi dietetycznemu. Dieta pudełkowa z dowozem do domu to wygodny i zdrowy, a przede wszystkim smaczny sposób na zadbanie o swoje odżywianie. Każdy jadłospis bilansowany jest przez dietetyka, a posiłki wychodzą spod rąk profesjonalnych kucharzy. A to wszystko na bazie świeżych, dobrej jakości produktów. To nie może nie smakować!
Bibliografia:
Miyaki N.: The Samurai Diet: The Science and Strategy of Winning the Fat Loss War. 2011.