Dieta na piękną skórę przy opalaniu
Obecny już okres wakacji oraz urlopów, chcąc nie chcąc, sprzyja opalaniu. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest korzystna m.in. przy produkcji serotoniny – hormonu szczęścia odpowiadającego za nasz dobry nastrój oraz witaminy D, odpowiadającej za mocne i zdrowe kości. Niestety sprzyja również pojawieniu się zmarszczek, a zbyt długotrwałe opalanie przy największym nasłonecznieniu, może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka, czyli raka skóry.
Sam proces opalania jest możliwy dzięki komórkom barwnikowym naskórka – melanocytom, które zawierają brązowy barwnik zwany melaniną, odpowiadający za zabarwienie skóry oraz chroniący DNA komórki przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Ilość barwnika wzrasta pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Osoby mające ciemniejszą karnację opalają się szybciej, gdyż ich melanocyty produkują więcej melaniny. W uzyskaniu ładnego wyglądu skóry pewną rolę może odegrać również dieta, na co niewiele osób zwraca uwagę. Na jakie składniki i ich źródła warto więc uwagę zwrócić?
Beta karoten
Dieta obfitująca w beta-karoten wspomaga zachowanie świetlistej cery i ochronę przed działaniem wolnych rodników. Jego najpopularniejszym źródłem są pomarańczowe i czerwone owoce i warzywa (marchew, dynia, brzoskwinia, melon, papaja, morela), ale też zielone warzywa liściaste (szpinak, kapusta, sałata, rukola) jak również dodawane do różnych potraw pyłek kwiatowy czy kurkuma.
Witamina C
Witamina ta jest silnym antyoksydantem chroniącym przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego na skórę, wspomaga regenerację kolagenu, czym opóźnia starzenie się skóry i zapobiega zmarszczkom. Zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta u osób palących i często przebywających na słońcu, gdyż mogą oni mieć zwiększoną ilość wolnych rodników w organizmie. Większość warzyw i owoców jest dobrym źródłem witaminy C, dlatego warto pamiętać o ich częstym spożywaniu np. w postaci porcji warzyw lub owocu do każdego posiłku.
Woda
W okresie letnim szczególnie istotne jest wypijanie właściwej ilości płynów, a przebywanie na słońcu w czasie opalania może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem odwodnienia, dlatego nie można zapominać o regularnym nawodnieniu.
W trosce o własne zdrowie należy unikać przebywania na słońcu w czasie największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 15 i nie zapominać o stosowaniu filtrów. Jednak, aby kolor opalenizny ładnie i długo się prezentował warto zadbać o pielęgnację skóry jeszcze przed planowanym urlopem.