Dlaczego naturalne probiotyki powinny znaleźć się w Twojej diecie?
Zaburzenia flory bakteryjnej mogą być wyjątkowo groźne dla zdrowia pod wieloma względami. Zapobiegać im można sięgając po probiotyki, czyli kultury bakteryjne bardzo korzystnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Dlaczego koniecznie muszą się one znaleźć w diecie i jakie produkty sprawią, że podaż probiotyków znajdzie się na odpowiednim poziomie?
Co to są probiotyki?
Aby zostać uznanym za probiotyk, mikroorganizm musi wykazywać udokumentowane działanie prozdrowotne. Szczepy drobnoustrojów mogą spełnić te wymagania, jeśli: łatwo kolonizują układ trawienny, są odporne na niskie pH soku żołądkowego i pozostają żywe w obecności żółci, a także wykazują zdolność przyczepiania się do nabłonka jelita. Wśród czynników niezbędnych do zakwalifikowania jako probiotyk znajduje się też konieczność działania antagonistycznego wobec bakterii patogennych przewodu pokarmowego, udokumentowany klinicznie korzystny wpływ na ludzkie zdrowie i fakt, że zostały one wyizolowane z organizmu ludzkiego. Te kultury bakteryjne wykazują możliwość produkowania biomasy na dużą skalę, ale jednocześnie nie wytwarzają żadnych toksycznych produktów metabolizmu, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu.
Korzyści wynikające z zażywania naturalnych probiotyków
Drobnoustroje te charakteryzuje bardzo szerokie działanie, w tym m.in. zapobieganie infekcjom układu moczowego, leczenie kamicy nerkowej, walka z nowotworem jelita grubego, leczenie kolek oraz stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Dzięki probiotykom można się pozbyć problemów z trawieniem, ponieważ znacząco wspomagają one ten proces.
Zażywanie regularnie probiotyków przekłada się na wzmocnienie układu odpornościowego, a już koniecznie trzeba je stosować w celu zregenerowania flory bakteryjnej zniszczonej przez antybiotyki czy nadmierny stres. Probiotykoterapia może być bardzo skuteczna w leczeniu zespołu jelita drażliwego, skutkuje zmniejszeniem wzdęć oraz bólu wśród pacjentów.
Jak zwiększyć ilość bakterii probiotycznych w organizmie?
Niestety, żywności zawierającej dużo probiotyków nie jest wiele. Zaliczają się do niej kefiry, jogurty naturalne, kwaśne mleko oraz kiszonki, w tym kapusta i ogórki. Kiszona kapusta zawiera bardzo liczne szczepy bakterii, jednak należy pamiętać, że dotyczy to niepasteryzowanej jej wersji – w procesie pasteryzacji giną bowiem bakterie, w tym także te pożyteczne. Kiszone ogórki i kapusta to doskonały sposób na uzupełnienie podaży opisywanych drobnoustrojów, ponieważ dodatkowo dostarczają bardzo dużo witamin.
Jogurty naturalne z kolei wystarczy spożywać regularnie zaledwie przez miesiąc, żeby zauważyć pozytywne zmiany wynikające z dostarczania żywych kultur bakterii. Ponadto sery słyną z dostarczania pożądanych bakterii do jelit, podobnie zresztą jak pieczone na zakwasie chleby.
Catering dietetyczny a probiotyki
Uzupełnienie tych żywych kultur bakterii na własną rękę jest wymagającym zadaniem. Na szczęście z pomocą przychodzi dieta pudełkowa. Przygotowywana jest ona zgodnie z zaleceniami renomowanych, doświadczonych dietetyków, którzy dbają również o to, by w jadłospisie znalazły się probiotyki. Dietą, która w szczególności słynie z wysokiej ilości probiotyków i prebiotyków jest dieta Samuraja. Świetnie wspiera ona funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, ale w ofercie fit cateringu znajduje się wiele różnych jadłospisów, które każdemu pozwolą zadbać o obecność probiotyków w swoim organizmie.
Bibliografia:
Jach M. i wsp.: PROBIOTYKI – ASPEKTY FUNKCJONALNE I TECHNOLOGICZNE. POST. MIKROBIOL., 2013, 52, 2, 161–170.
Mojka K.: Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje. Probl Hig Epidemiol., 2014; 95(3): 541-549.