Psychodietetyka – dlaczego nie warto rezygnować z małych przyjemności w diecie?
Dieta wielu osobom kojarzy się z rygorystycznymi zasadami, zakazami i brakiem przyjemności z jedzenia. Nic bardziej mylnego! Dieta to styl żywienia, który powinien być zdrowy, zbilansowany i dobry nie tylko dla ciała, ale i dla psychiki. Czy słodycze lub fast foody w diecie są zakazane?
Co oznacza słowo dieta?
Słowo dieta można zdefiniować na wiele różnych sposobów, ale najłatwiej jest je określić jako sposób odżywiania. Wielu osobom dieta kojarzy się niezwykle negatywnie, przez co nawet nie próbują zgłębić tematu. Jeśli jesteś jedną z nich, musisz przestawić swoje myślenie! Dieta to styl żywienia. Może więc być dobra dla Twojego organizmu lub zła. Codzienne jedzenie fast-foodów to także dieta, chociaż wiele osób zupełnie nie odnosi tego słowa do takiego sposobu odżywienia. Mimo to jest to dieta jednak taka, która powoduje przybieranie na wadze, otłuszczanie się organów wewnętrznych i różnego rodzaju choroby, a więc działa niekorzystnie na Twoje zdrowie.
Restrykcyjne podejście do diety – dlaczego nie warto się tego trzymać?
Z dietą wiążą się różne przekonania. Wiele osób wciąż uważa, że dieta wiąże się z restrykcyjnymi regułami, które pozwalają jeść niewielką ilość posiłków, a także nakazują odrzucić na zawsze wszelkiego rodzaju słodycze, fast foody czy słone przekąski. Dla sporego grona osób dieta oznacza również ciągły głód i frustrację z tego wynikającą. Wcale nie musi tak być! To, jak ostatecznie będzie wyglądała, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Warto dbać, aby posiłki były zdrowe i zbilansowane, ale odstępstwo od czasu do czasu niczego nie zmieni. Zapamiętaj więc, że tak samo jak nie schudniesz od jednego dnia jedzenia wyłącznie warzyw, tak samo nie przytyjesz też od ulubionego batonika zjedzonego do kawy. Jeśli więc chcesz schudnąć, ale przede wszystkim zapewnić sobie zdrowie, musisz zmienić swoje przekonania i zacząć podchodzić do odżywiania w sposób racjonalny!
Dlaczego nie mogę schudnąć – najczęstsze powody
Myślisz, że to wprowadzenie do diety niewielkiej ilości lodów w tygodniu, ulubionego batonika w ramach drugiego śniadania czy kieliszka wina do kolacji sprawiło, że waga stoi w miejscu? Nie jest to możliwe! Sprawdź, czy nie popełniasz tych 5 błędów, które mogą sprawiać, że nie zauważasz efektów odchudzania.
- Nieświadomość ile kalorii mają poszczególne produkty
- Podjadanie przy gotowaniu
- Picie słodkich napojów
- Zbyt restrykcyjna dieta
- Nie jesz regularnie
Dieta nie powinna polegać na ciągłym, obsesyjnym liczeniu kalorii. Warto jednak wiedzieć, jaką ich ilość należy przyjmować dziennie, a także ile kalorii mają konkretne produkty. To znacznie ułatwia komponowanie posiłków w taki sposób, aby nie przekroczyć zapotrzebowania.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że każda spróbowana łyżka to zjedzone kalorie, które powinny być wliczone w ogólny bilans. Jeśli dużo gotujesz i sporo przy tym podjadasz, możesz przybierać na wadze, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Słodkie napoje większości z nas kojarzą się z gazowanymi oranżadami wypełnionymi cukrem. Jednak nie tylko z nimi należy uważać! Również owocowe soki czy syropy mieszane z wodą mają sporo kalorii i mogą wpłynąć na efekty odchudzania. Oczywiście świeżo wyciskany sok z pomarańczy czy grejpfruta jest zdrowy i nie ma przeszkód, aby go wypić, ale trzeba mieć na uwadze, że zawiera on pewną pulę kalorii. Pragnienie najlepiej jest jednak gasić wodą. Dziennie powinno się jej wypijać jej około 2 litry. Jeżeli sama woda Ci nie smakuje, możesz urozmaicić ją sobie, dodając cytrynę, pomarańczę, miętę czy kilka truskawek.
Czy wiesz, że nadmierny rygor w diecie także może spowodować, że nie stracisz na wadze? Jeżeli Twój sposób żywienia nie będzie dla Ciebie przyjemny, posiłki będą jałowe, a Twoje ulubione przekąski zostaną całkowicie odrzucone, prawdopodobnie szybko z niego zrezygnujesz. Najczęściej po długiej, restrykcyjnej diecie, osoby, które z niej korzystały, zaczynają jeść mnóstwo słodyczy, chipsów czy fast foodów, aby odbić sobie czas, gdy nie mogły ich dotknąć. W takiej sytuacji efekt jojo jest gwarantowany! Dodatkowo wyrzuty sumienia, które pojawiają się po złamaniu diety, mogą doprowadzić do zaburzeń odżywiania, np. do bulimii. Jak więc rozwiązać ten problem? Jeżeli potrzebujesz, wpisz w swój styl żywienia zjedzenie kilku przekąsek, które lubisz, w tygodniu. Zadbaj jednak aby reszta posiłków była zbilansowana i zdrowa, a całość nie przekraczała Twojego zapotrzebowania kalorycznego.
Nieregularne dostarczenie pożywienia organizmowi sprawia, że zaczyna on gromadzić nadmiar tłuszczu, aby zapewnić sobie energię na ten okres, w którym będzie głodzony. To jednak nie wszystko! Regularne posiłki sprawią, że będziesz mieć więcej siły, zniknie potrzeba podjadania, a Ty wykształcisz sobie rutynę sprzyjającą Twojemu zdrowiu.
Zakazy i ograniczenia czy styl żywienia?
Tak jak wspomnieliśmy, balans w diecie jest najważniejszy. Jednak przez tę równowagę nie mamy na myśli wyłącznie odpowiedniego stosunku białka do tłuszczów czy węglowodanów. Balans to także pozwolenie sobie na odstępstwa od zdrowych posiłków. Jeden ulubiony baton, solidna porcja lodów czy kanapka z sieci fast food nie zaszkodzą Ci, jeśli będą jedzone od czasu do czasu i wpisane będą w zapotrzebowanie kaloryczne. Zakazując sobie ciągle przyjemności, w końcu znienawidzisz zdrowe jedzenie.
Przekonania i racjonalne podejście do diety – zdrowie zaczyna się w głowie
Restrykcyjna dieta z pewnością nie zostanie z Tobą na długo. Warto więc zmienić swoje myślenie o zdrowym jedzeniu, nabrać nowych nawyków i zacząć działać racjonalnie! Na co zwracać uwagę przy bilansowaniu diety?
-
Korzystaj z produktów sezonowych. Nie odmawiaj sobie latem pysznych truskawek czy czereśni, a jesienią śmiało sięgaj po dynię. Dokładnie w ten sposób działamy np. przy naszej diecie standard.
-
Nie przejadaj się i nie podjadaj między posiłkami. Dbaj o to, aby posiłek, który zjadasz, zapewnił Ci sytość aż do kolejnego.
-
Zwróć uwagę, aby posiłki, które przygotowujesz sobie z produktów nisko przetworzonych, warzyw, owoców czy innych zbawiennych dla organizmu składników, były smaczne. Przede wszystkim nie bój się przypraw, które całkowicie odmieniają podejście do zdrowego gotowania. Dzięki nim jedzenie nie jest jałowe, a staje się pyszne.
-
Eksperymentuj! Wszystkie Twoje ulubione dania, które normalnie mogą wydawać się niezbyt zdrowe, takie jak burgery, makaron w sosie słodko-kwaśnym czy frytki, można przyrządzić w znacznie zdrowszy sposób. Szukaj inspiracji i działaj!
-
Dbaj, aby w Twojej diecie było dużo surowych warzyw i owoców, które wspierają metabolizm i z powodzeniem mogą zastąpić chrupiące przekąski.
-
Znajdź miejsce na słone przekąski czy słodycze w diecie. Psychodietetyka jednak mówi o tym, że nie należy traktować ich jak nagrody czy uzupełnienia relaksu, a jak każdy inny przyjemny posiłek w ciągu dnia. Dzięki temu nie będziesz ich traktować jak coś lepszego niż np. warzywa.
-
Jeżeli nie jesz mięsa, nie martw się! Dieta wege i ryby też może być świetnie zbilansowana i pyszna!
Teraz już wiesz, że tylko zdrowe podejście do diety pozwoli Ci utrzymywać odpowiednią wagę i przede wszystkim zagwarantuje Ci zdrowie. Powodzenia w budowaniu nowych nawyków!