Zasada żywienia 80/20 – jak nie zwariować w fit świecie?
Zdrowa, właściwie zbilansowana dieta dba nie tylko o zachowanie prawidłowej masy ciała, ale także wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Współcześnie jednak często kojarzona jest z rygorystycznymi nakazami i zakazami, których perfekcjonizm może prowadzić do niezdrowego podejścia do jedzenia, a nawet do zaburzeń odżywiania. Jak zatem wprowadzić do swojego jadłospisu zdrowe zasady żywienia, a przy tym nie zwariować? Poznaj założenia wyjątkowej diety 80/20!
Podstawowe zasady zdrowego żywienia
Właściwie dobrana fit dieta, to przede wszystkim dieta nastawiona na dostarczenie naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowej i wydajnej pracy. Zbilansowane żywienie powinno być dobrane do naszego wieku, wagi, płci, a także do ew. chorób, które mogą zakłócać naturalne procesy zachodzące w naszym ciele. Zdrowa dieta standard to recepta na świetne samopoczucie, a nawet długowieczność!
- Posiłki warto spożywać regularnie, mniej więcej o stałych porach.
- Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego, co zjadasz w ciągu dnia. Odpowiednia proporcja to – 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce.
- Produkty pszenne zastąp pełnoziarnistymi.
- Zadbaj o nabiał w diecie — mleko, kefir, jogurt, a nawet sery to doskonałe jej uzupełnienie.
- Choć dopuszczalne są dania z mięsa czerwonego oraz przetworzonych produktów mięsnych, warto ograniczyć je do minimum. Zamiast tego, Twoje zdrowe menu na co dzień powinno zawierać ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
- Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami roślinnymi.
- Zbilansowane żywienie zakłada również ograniczenie cukru, słodyczy i słonych przekąsek, które warto zastąpić owocami i orzechami.
- Sól warto zastąpić innymi przyprawami — suszone warzywa i zioła również podbiją smak potraw, dodatkowo nadając im wyjątkowego smaku i aromatu.
- Niezwykle istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu! Dbaj o to, by dostarczać mu minimum 1,5 l płynów dziennie, najlepiej w postaci wody.
- Ogranicz alkohol oraz inne używki.
Dieta 80/20 – czym jest i dlaczego jest tak popularna?
Mimo iż każdą dietę rozpoczynasz z zapałem i motywacją, to po krótkim czasie okazuje się, że promowane przez nią zasady żywienia przerastają Twoje możliwości? Dzieje się tak bardzo często, ponieważ większość diet komponowana jest w sposób dość zero-jedynkowy – to wolno, a tego nie wolno. Takie podejście sprawia, że niektóre produkty czy dania zaczynają być przez nas postrzegane jako te złe i szkodliwe, a stąd bardzo szybka droga do zaburzeń odżywiania.
Zdrowe podejście do diety to przede wszystkim takie, które nie przekreśla całego naszego wysiłku jednym cheat mealem! Tutaj z pomocą wkracza rewolucyjna zasada 80/20! W czym dokładnie tkwi jej sekret? W przeciwieństwie do innych popularnych diet zakłada ona stopniowe przechodzenie na produkty zdrowsze i bardziej wartościowe dla naszego organizmu, jednocześnie pozwalając jeść wszystko, tylko w ograniczonej ilości.
Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji – 80% wszystkich spożywanych w ciągu dnia pokarmów i napojów powinny stanowić produkty zdrowie, pełnowartościowe, z kolei w pozostałych 20% możesz pozwolić sobie na coś bardziej kalorycznego. Ogromnym plusem tego rodzaju diety jest również jej elastyczność i swoboda. Zasada 80/20 pozwala na pewne zmiany w proporcjach, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam się przestawić na zdrowsze odżywianie.
Takie swobodne podejście do produktów mniej i bardziej zdrowych nie sprawia, że każdy smażony kotlet staje się dla nas od razu „tym złym” cheat mealem, po którego zjedzeniu powinniśmy czuć wyrzuty sumienia. Wręcz przeciwnie! Kolacja w eleganckiej restauracji, czy ulubiony burger mogą stać się wyczekiwanym uwieńczeniem zdrowego i aktywnego tygodnia!
Zdrowe podejście do diety — jak nie dać się zwariować?
Niestety w dzisiejszych czasach pojęcie diety zostało mocno wypaczone, przez co pogorszeniu uległo również nasze nastawienie do niej. Zdrowe odżywianie coraz częściej kojarzone jest z bardzo restrykcyjnymi ograniczeniami, które mają prowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej, a więc do tej idealnej, lansowanej w mediach sylwetki.
Słowo dieta u wielu osób wywołuje zatem bardzo negatywne skojarzenia — głodówka, ćwiczenia ponad własne możliwości, a także całkowita rezygnacja z ulubionych przekąsek jak np. lody czy chipsy. Zdrowe zasady żywienia to jednak coś więcej niż całkowita eliminacja produktów bogatych w cukier, czy tłuszcze, to przede wszystkim prawidłowa edukacja żywieniowa.
Uzbrojeni w wiedzę dotyczącą tego, po jakie produkty warto sięgać, jakie wpłyną korzystnie na nasz organizm, zdrowy i promienny wygląd cery, a nawet samopoczucie o wiele łatwiej będzie nam odnaleźć się w zawiłym i pełnym pułapek świecie restrykcyjnych diet. Warto również pamiętać, aby zasady żywienia dobrać odpowiednio do swojego wieku i stanu zdrowia. Dieta nie powinna być tylko czasowym programem pomagającym zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a sposobem na zadbanie o własne zdrowie, a nawet długowieczność!
Słodycze w diecie? Dlaczego nie! Poznaj rewolucyjną zasadę 80/20 i zmienić swoje podejście do zdrowego odżywiania!