Odmładzające działanie diety sirtuinowej
Na czym polega stosowanie diety SIRT?
Przez pierwsze 3 dni wartość energetyczna diety jest ograniczona do 1000 kalorii dziennie, a każdego dnia składają się na nią 3 zielone koktajle oraz 1 „standardowy” posiłek bogaty w produkty sirtuinowe. W kolejnych dniach (dzień 4-7) wartość kaloryczna zwiększa się do 1500 kcal/dzień i w ciągu tych dni możliwe jest spożycie 2 koktajli i 2 posiłków.
W kolejnym etapie trwającym 2 tygodnie nie ma już konkretnych wskazań co do wartości energetycznej, więc powinna być ona dobrana indywidualnie do zapotrzebowania. W tym czasie zalecane jest spożycie 1 koktajlu oraz 3 posiłków, możliwe jest także dodatkowe spożycie 1 lub 2 przekąsek dziennie. Wszystkie posiłki nadal powinny być bogate w zalecane produkty sirtuinowe.
Wpływ diety SIRT na organizm
Dieta sirtuinowa bazuje na produktach obfitujących w polifenole, wchodzących w interakcję z białkami sirtuinowymi (SIRT1 – SIRT7) przy jednoczesnym zmniejszeniu wartości energetycznej jadłospisu. Aktywacja sirtuin jest korzystna, gdyż należą one do głównych regulatorów metabolizmu i biorą udział w szeregu procesów komórkowych – ich metabolizmie, starzeniu się i rytmie dobowym. Dlatego jedną z podstawowych zalet omawianej diety jest przeciwdziałanie starzeniu się organizmu. Przypuszczalnie jest to spowodowane oddziaływaniem sirtuin na metabolizm tlenowy, obniżenie tworzenia się reaktywnych form tlenu, czyli inaczej wolnych rodników i wzrost enzymów przeciwutleniających. Wysoka zawartość dostarczanych do organizmu polifenoli stymuluje odmładzanie komórek i wspomaga ich procesy naprawcze, co również wspiera ochronę przed starzeniem.
Dodatkowo sirtuiny kontrolują zdolność do zachowania zdrowia oraz spalania tłuszczu. Spożywanie diety sirtuinowej niejako może naśladować efekty postu i ćwiczeń, co wspomaga redukcję masy ciała. Sirtuiny działają jako czujniki energii w naszych komórkach i aktywują się, gdy wykryty zostanie brak energii, dlatego na diecie SIRT odczuwany jest również wzrost energii.
Jadłospis diety sirtuinowej powinien obfitować w antyoksydanty zawarte w zielonych warzywach (jarmużu, natce pietruszki, selerze naciowym, rukoli), owocach cytrusowych, jagodowych (truskawkach, borówkach, jagodach), czerwonym winie, kawie, zielonej herbacie, kakao, gorzkiej czekoladzie (przynajmniej 85%) kakao, kurkumie, papryczce chili oraz oliwie z oliwek i orzechach włoskich.
Cechą wyróżniającą dietę SIRT wśród innych diet jest skupienie się nie na produktach, które należy wykluczyć z jadłospisu, ale na produktach, które koniecznie należy uwzględnić, by osiągnąć efekt zdrowotny oraz pożądany spadek masy ciała. Specjaliści od żywienia dostrzegają w niej wiele korzyści dla zdrowia, pomimo jej czasowej restrykcyjności, zwłaszcza w początkowym etapie. Być może wiosna to dobry moment na wypróbowanie diety sirtuinowej.