Jak odpowiednio przyrządzić steka na grilla? Zdradzamy sekret pysznej wołowiny
Uwielbiasz spędzać soboty na świeżym powietrzu? Grillowanie to Twoja pasja? A może po prostu jesteś miłośnikiem dobrej kuchni? Znudziła Ci się już kiełbasa i karkówka? Zdradzamy sekret idealnie wysmażonego steka, którym zachwycisz podniebienia swoich gości!
Mięso na stek – jakie wybrać?
Choć odpowiednie umiejętności i sprzęt do grillowania nie są bez znaczenia, to właśnie rodzaj i jakość mięsa, będą miały największy wpływ na efekt dania. Warto zdecydować się na steki ze sprawdzonych źródeł, np. bezpośrednio z masari. Mięso wołowe dostępne w supermarketach bardzo często charakteryzuje się średnią, a nawet niską klasą, co uniemożliwi Ci przyrządzenie doskonałej potrawy.
Wybierając mięso na stek, musisz zwrócić uwagę na trzy podstawowe cechy, które będą świadczyły o jego jakości i klasie, a są nimi zwarta struktura, śliska powierzchnia i delikatny zapach. Szukasz czegoś wyjątkowego? Zdecyduj się na steki sezonowane — ten rodzaj zyskuje na smaku i wyrazistości w miarę dojrzewania. Najlepszy stek z grilla przyrządzisz z mięsa importowanego z Hiszpanii, Argentyny i USA. Wzbogacona o takie mięso wołowe dieta białkowo-tłuszczowa, to doskonały sposób na urozmaicenie swojego klasycznego menu.
Rodzaje steków
Znalezienie sklepu oferującego wysokiej jakości wołowinę to jednak dopiero początek! Kolejna decyzja będzie związana z wyborem odpowiedniego rodzaju steka, który również ma ogromny wpływ na efekt, jaki uzyskasz po usmażeniu. Pamiętaj! Bez względu na rodzaj, idealny stek powinien charakteryzować się umiarkowaną ilością tłuszczu gwarantującą soczystość mięsa oraz charakterystycznym marmurkowym wzorkiem. Urozmaicona dobrymi stekami dieta na masę mięśniową to również doskonały sposób na porządny zastrzyk energii.
Rib Eye
Jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych zarówno w sklepach, jak i restauracjach rodzajów steków z grilla. Mięso wykrawa się z antrykotu, co zapewnia mu optymalną ilość tłuszczu, doskonale rozwijających smak podczas smażenia.
Tomahawk
Ten rodzaj, swoją oryginalną nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi kości, pozostawionej na steku Rib Eye. Podobnie jak w powyższym przypadku, również ten stek z grilla charakteryzuje się umiarkowaną ilością tłuszczu, podbijającą walory smakowe.
Mignon
Fanom nieoczywistych i delikatnych smaków z pewnością do gustu przypadnie właśnie Mignon. To mięso wołowe charakteryzuje się niezwykłą subtelnością, wynikającą z niewielkiej zawartości tłuszczu. Pozyskiwane jest z cieńszego końca polędwicy, przez co ilość statków, jaka powstaje z jednej krowy, jest bardzo niewielka. Filet Mignon mimo swej wysokiej ceny ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród koneserów. Taka zdrowa dieta na co dzień, zdecydowanie urozmaici jadłospis.
Stek Strip
Nazywany również New York Strip lub stek klubowy. W tym przypadku, mięso wołowe pozyskiwane jest z rostbefu i charakteryzuje się większą twardością niż wspomniane powyżej rodzaje steków. Mimo swojej charakterystycznej struktury grillowany Stek Strip posiada wielu zwolenników, którzy cenią jego intensywny i jedyny w swoim rodzaju smak.
Stek Porterhouse i T-Bone
Te dwa steki ze względu na uderzające podobieństwa i charakterystyczną kość w kształcie litery T, są bardzo często ze sobą mylone. W obu przypadkach mięso wołowe pozyskiwane jest po części z rostbefu, a po części polędwicy. Główna różnica wynika z szerokości części z polędwicą — Porterhouse charakteryzuje się co najmniej 3 cm, szerokością, T-Bone z kolei mniejszą.
Stek Sirloin
Najmniej popularne ze względu na swoje zdecydowanie mniejsze od poprzedników walory smakowe mięso na stek. Stanowi doskonałą alternatywę dla osób poszukujących bardziej budżetowych opcji.
Perfekcyjny stek z grilla – marynowanie i grillowanie steka
Mięso na grilla wybrane, zatem pewnie zastanawiasz się jak zamarynować steka, by wydobyć wszystkie jego walory? Otóż najlepiej wcale! Wysokiej jakości mięso charakteryzuje się intensywnym, wyjątkowym smakiem, który nie potrzebuje zbyt wielu przypraw. Oliwa z oliwek, sól pieprz i gałązka rozmarynu, to jedyne dodatki, jakich potrzebuje dobrej jakości stek z grilla.
Mięso przygotowane, zatem pora przejść do ostatniego etapu — smażenia! Aby zaserwować swoim gościom idealnego steka, warto zainwestować w odpowiedni grill z pokrywą i termometrem. Dzięki niemu możliwe będzie oszacowanie panującej wewnątrz temperatury, która jest kluczowa do uzyskania idealnego stopnia wysmażenia.
Grill rozgrzewamy do temperatury 290-300°C, a następnie wrzucamy na niego steki. Grillujemy pod przykryciem z każdej strony od 2,5 do 5 minut w zależności od grubości mięsa, a także od pożądanego stopnia wysmażenia. Po tym czasie kluczową rolę odgrywa przełożenie steków na ruszt znajdujący się poza paleniskiem. Dzięki temu, że mięso nie będzie przylegało do podłoża całą powierzchnią, zachowa chrupiącą strukturę z zewnątrz i delikatną, soczystą w środku.
Sposób na udaną sobotę? Oczywiście soczysty i bogaty w smaku stek z grilla! Zaserwuj swoim gościom prawdziwą kulinarną ucztę, podając idealnie wysmażony stek, który podbije ich podniebienia.