Odżywki i suplementy a dieta pudełkowa
13/06/2019
Wśród klientów cateringu dietetycznego zdarza się coraz więcej osób, które, choć zamawiają dietę pudełkową, nie chcą rezygnować ze stosowania pewnych suplementów diety – czy to witaminowych, czy sportowych (na przykład odżywek białkowych, węglowodanowych). Czy można to pogodzić i czy trzeba „wspomagać” wartość odżywczą, jaką daje nam fit catering?
Suplementy diety – po co i dlaczego?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego korzysta się z suplementów diety. Jak sama nazwa wskazuje, suplement to dodatek, z pewnością nie podstawa czy konieczność w menu. Zdarza się jednak, że nasz organizm potrzebuje więcej danego makro- czy mikroskładnika, niż jest w stanie mu to zaoferować podstawowa zbilansowana dieta. Do osób o podwyższonym zapotrzebowaniu na pewne składniki odżywcze należą przede wszystkim sportowcy – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Organizm poddawany regularnie dużemu wysiłkowi fizycznemu charakteryzuje się bowiem zwiększonym metabolizmem składników diety, toteż w takim przypadku suplementacja jest nawet wskazana. Mowa oczywiście o dodatkach do diety podstawowej, ułożonej w taki sposób, że pokrywa ona zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla przeciętnej osoby dorosłej, nietrenującej ze zwiększoną intensywnością. Czyli dla kogoś, kto być może wykonuje trening do 3-5 razy tygodniowo, ale nie są to sporty o wysokiej intensywności.
Podsumowując, istnieją pewne przypadki, w których poza cateringiem dietetycznym można, a nawet warto dołożyć do swojego menu produkty zwiększające podaż pewnych składników diety. Natomiast warto prześledzić uważnie ofertę diety pudełkowej, na którą chcemy się zdecydować, bowiem już coraz częściej fit catering ma w swojej ofercie diety dedykowane osobom o podwyższonym zapotrzebowaniu na pewne makro- i mikroskładniki.
Czy da się pogodzić suplementację i catering dietetyczny?
I tak na przykład, dla osób trenujących siłowo i celujących w zwiększenie swojej masy mięśniowej, catering dietetyczny może przygotować menu szczególnie bogate w podstawowy budulec tkanki mięśniowej – białko. Zwiększoną podaż białka osiąga się przez wysoki udział mięs, ryb czy produktów nabiałowych w diecie lub poprzez zastosowanie – jeśli konsument tego oczekuje i na to przystaje – odżywek białkowych, na przykład w koktajlach.
Z kolei w dietach dedykowanych kobietom w ciąży, catering dietetyczny oferuje zwiększoną podaż witamin i składników mineralnych, w tym kwasu foliowego – dzięki czemu panie korzystające z diety z dowozem nie muszą już martwić się o dodatkową podaż niezbędnych składników odżywczych.
To tylko kilka przykładów pokazujących, że catering dietetyczny nawet dla wymagających osób może być dobrym rozwiązaniem, zapewniającym odpowiednie ilości poszczególnych makro- i mikroelementów. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości co do tego, w jakim stopniu konkretne diety oferowane przez fit catering spełniają nasze oczekiwania – mamy możliwość i prawo dowiadywać się co do składu posiłków, wykorzystywanych produktów, a także podsumowania dziennego czy tygodniowego diety pod kątem jej zbilansowania.
Catering dietetyczny to z pewnością szybki, komfortowy sposób na organizację swojego trybu odżywiania. Z reguły diety cateringowe są w pełni kontrolowane przez dietetyków pod względem zawartości składników odżywczych, dlatego zamawiając catering nie powinniśmy się obawiać jego składu. Tym niemniej, każdorazowo przed podjęciem decyzji o współpracy z producentem diety pudełkowej, można skonsultować swój wybór z dietetykiem, dopasować odpowiedni rodzaj diety do swojego trybu życia i aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Odpowiednio dobrana dieta cateringowa pozwoli na oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy, które bez niej przeznaczalibyśmy na suplementy diety. Podsumowując, suplementacja podczas korzystania z cateringu dietetycznego jest dopuszczalna i nie powinna wyrządzić szkody naszemu organizmowi, jeżeli jest przestrzegana rozsądnie i z głową. Tym niemniej, warto przemyśleć, czy przypadkiem zamówienie odpowiednio dobranej diety pudełkowej nie wystarczy do osiągnięcia naszych celów – czy to sylwetkowych, czy zdrowotnych.