Dieta sirtuinowa Adele – co warto wiedzieć o diecie Sirt?
Dieta sirtuinowa opiera się na produktach wchodzących w interakcję z białkami sirtuinowymi (SIRT1 – SIRT7). Oprócz owoców cytrusowych, borówek i jarmużu produktami takimi są czerwone wino i gorzka czekolada, które są dozwolone w tej diecie, co niewątpliwie jest jej dużym atutem. Dieta SIRT popularność zawdzięcza także brytyjskiej piosenkarce Adele, która znacznie schudła stosując się do jej zasad, stąd też inna jej nazwa – diety Adele.
Etapy diety SIRT
Przez pierwsze 3 dni wartość energetyczna diety jest ograniczona do 1000 kalorii dziennie, a każdego dnia składają się na nią 3 zielone koktajle oraz 1 „standardowy” posiłek bogaty w produkty sirtuinowe. W kolejnych dniach (dzień 4-7) wartość kaloryczna zwiększa się do 1500 kcal/dzień i w ciągu tych dni możliwe jest spożycie 2 koktajli i 2 posiłków.
W kolejnym etapie trwającym 2 tygodnie nie ma już konkretnych wskazań co do wartości energetycznej, więc powinna być ona dobrana indywidualnie do zapotrzebowania. W tym czasie zalecane jest spożycie 1 koktajlu oraz 3 posiłków, możliwe jest także dodatkowe spożycie 1 lub 2 przekąsek dziennie. Wszystkie posiłki nadal powinny obfitować w zalecane produkty sirtuinowe.
Działanie diety SIRT
Dieta ta ma stymulować odmładzanie komórek i wspomagać ich procesy naprawcze, gdyż obfituje w polifenole, a sirtuiny, które aktywuje zaangażowane są w procesy komórkowe – ich metabolizm, starzenie się i rytm dobowy. Z naukowego punktu widzenia niewiele o tej diecie wiadomo, gdyż większość badań z nią związanych opierało się na zwierzętach, brakuje więc niepodważalnych dowodów na jej spektakularny wpływ na organizm człowieka. Jednak warto odnotować, że sirtuiny odgrywają znaczącą rolę w wpływie ograniczonego spożycia kalorii na spowolnienie procesu starzenia się organizmu. Jest to prawdopodobnie spowodowane wpływem sirtuin na metabolizm tlenowy, obniżenie tworzenia się reaktywnych form tlenu (wolnych rodników) i wzrost enzymów przeciwutleniających. Oprócz ochrony przed starzeniem, sirtuiny mają zapewnić ochronę przed chorobami i sprzyjać redukcji masy ciała.
Skład diety SIRT
Jadłospis diety sirtuinowej powinien obfitować w antyoksydanty zawarte w zielonych warzywach (jarmużu, natce pietruszki, selerze naciowym, rukoli), owocach cytrusowych, jagodowych (truskawkach, borówkach, jagodach), czerwonym winie, kawie, zielonej herbacie, kakao, gorzkiej czekoladzie (przynajmniej 85%) kakao, kurkumie, papryczce chili oraz oliwie z oliwek i orzechach włoskich. Wysoką zawartość błonnika zapewnia obecność gryki i innych kasz gruboziarnistych. Natomiast spadek masy ciała osiągany jest poprzez zastosowany deficyt energetyczny.
Z uwagi na duże ograniczenie kalorii, dieta SIRT nie jest wskazana dla kobiet ciężarnych i karmiących, ale także osób przewlekle chorych i sportowców. Właśnie z powodu dużych restrykcji wartości energetycznej, szczególnie w jej początkowym okresie diety, część osób jest wobec niej sceptycznie nastawiona. Jednak należy przyznać, że dieta sirtuinowa jest również bogata w produkty i składniki zalecane przez dietetyków i mające bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka – nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek czy orzechach włoskich, witaminy i składniki mineralne obecne w dużej ilości spożywanych warzyw i owoców oraz produkty będące źródłem błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit, jak również oczywiście wysoką zawartość przeciwutleniaczy.
Klaudia Wochniak
Dietetyk